Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Muzeum se podílelo na knihách roku

AKTUALITA | 21. 4. 2016

Dvě publikace oceněné v soutěži Nejkrásnější české knihy roku za rok 2015 vznikly díky spolupráci s Muzeem umění Olomouc. V kategorii Katalog druhé místo získala publikace Zbyněk Sekal. A věci se zvolna berou před se, třetí příčku v kategorii Knihy o výtvarném umění obsadila publikace Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět.

Obě oceněné knihy vznikly ve spolupráci s muzeem při příležitosti autorských výstav. Díla Jiřího Šalamouna, tvůrce legendárního Maxipsa Fíka, zaplnila muzeum od ledna do května loňského roku expozicí nazvanou No tohle!? Zbyněk Sekal měl velkou retrospektivní výstavu v Muzeu umění od září loňského roku do letošního února. Jmenovala se stejně jako katalog, tedy podle úryvku ze Sekalova deníku A věci se zvolna berou před se.

Autory grafiky byli Petr Bosák a Luboš Drtina. Oceněné knihy vydala nakladatelství Arbor vitae a Baobab. V obou případech se na grafice výstav a částečně i publikací podílel grafik Muzea umění Petr Šmalec. Naposledy Muzeum umění bodovalo v této soutěži v roce 2011 s publikací věnovanou tvorbě proslulého architektonického ateliéru Sial.

V 51. ročníku soutěže zasedala letos kromě obvyklé technické a výtvarné komise i Nejkrásnější komise, tedy šest desítek osobností, které k výběru knih přizvala výtvarnice Kateřina Šedá a grafik Adam Macháček. Svou cenu pro svou nejkrásnější knihu věnoval filozof i bezdomovec, známá zpěvačka i předškolní dítě. Protože krása je navýsost subjektivní.

V soutěži pořádané Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury ČR bylo přihlášeno přes dvě stě knih. Soutěž prezentuje výstava 51+ v pražském letohrádku Hvězda, která potrvá do 29. května.

Fotogalerie
Zbyněk Sekal. A věci se zvolna berou před se

Foto: Zdeněk Sodoma

Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět

Foto: Zdeněk Sodoma

Diplom

Foto: Zdeněk Sodoma

Diplom

Foto: Zdeněk Sodoma

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Neděle | 2. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022