TO ČI ONO

MICHAL KALHOUS a Martin Horák, Jiří Kovanda, Marie Kratochvílová, Markéta Othová, Josef Sudek, Jan Svoboda, Miroslav Tichý, Jiří Toman, Milena Valušková, Lukáš Jasanský – Martin Polák

14 03 - 02 06 2024
Muzeum moderního umění Olomouc: Salon, Kabinet

Výstavní projekt TO ČI ONO představuje průřez 25letou fotografickou činností Michala Kalhouse, a to v dobovém a uměleckém kontextu tvorby autorů, kteří jej inspirovali a podnítili k vlastní autorské práci. Projekt je syntézou nových i starších snímků z let 1995 až 2020, které autor daroval Muzeu umění Olomouc v roce 2021 v souvislosti s přípravou své monografické publikace (Edice Olomoučtí fotografové, Olomouc 2022). Z desítek fotografií, z nichž řada má deníkový ráz, se kurátorka Štěpánka Bieleszová pokusila sestavit celek, který přibližuje Kalhousovy úvahy o pomíjivosti, o partnerských vztazích a rodině, o pokoře i vděčnosti za možnost žít prostý všední život. Výstavní kolekci částečně doplní i fotografie dalších autorů, jako jsou Jiří Kovanda, Marie Kratochvílová, Markéta Othová, Josef Sudek, Jan Svoboda, Miroslav Tichý, Václav Stratil, Jiří Toman, Milena Valušková či autorská dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák, s nimiž Kalhous sdílí podobný pohled jak na svět, tak i na fotografii a její obsahové a formální možnosti. Speciálním hostem projektu je Martin Horák, který výstavu obohatí autorskou instalací.

 

MICHAL KALHOUS (1967), fotograf a pedagog, žije ve Šternberku, pracuje v Ostravě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor učitelství matematika – fyzika, doktorské studium ukončil na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, obor vizuální komunikace. Od roku 2006 vyučuje na Fakultě umění Ostravské univerzity, kde je v současnosti děkanem Na autorských i skupinových výstavách vystavuje od 1994. Zastoupen je ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí. 

Fotogalerie
Michal Kalhous
Michal Kalhous
Michal Kalhous
Michal Kalhous
Michal Kalhous
Michal Kalhous

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022