Kroměřížské obrazy dostávají speciální klimatické rámy

AKTUALITA | 28. 12. 2015

Patnáct klimarámů zajišťujících optimální vlhkost dostanou do konce února obrazy z Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Hodnota rámů přesahuje pět milionů korun. O obrazy ze sbírek Arcibiskupství olomouckého pečuje Arcidiecézní muzeum Kroměříž.

„Klimarám prodlužuje životnost obrazů, zpravidla těch na dřevěné desce, které jsou nejháklivější na vlhkost,“ uvedl restaurátor Radomír Surma.

U rámu s devět milimetrů tlustým sklem lze stabilní vlhkost nastavit pomocí speciálních vložek. Na okolní teplotu reaguje spontánně. Sofistikované zařízení přitom návštěvník z přední strany ani nevnímá.

„Antireflexní sklo je vyvinuté pro muzea a galerie. Téměř se neleskne. Reflexy jsou vidět jen částečně proti oknu nebo silné žárovce. Běžný návštěvník si ani nevšimne, že je obraz za bezpečnostním sklem, které je navíc skvělou mechanickou ochranou proti dotyku nebo vandalství,“ řekl Surma. Jak dodal, sklo chrání obraz i proti degradačním vlivům UV záření, čímž se mnohonásobně prodlužuje doba pro další restaurátorský zákrok.

Patnáct vybraných děl dostane klimarámy do konce února, aby byly připraveny na novou sezonu. Nutností bude i změna jejich zavěšení, protože obraz s klimarámem může vážit až 80 kilogramů.

Projektový manažer Arcibiskupství olomouckého Štěpán Sitek potvrdil, že částkou přesahující pět milionů korun nákup klimarámů podpořil Fond EHP. „Peníze tedy pocházejí z Islandu, Norska a Lichtenštejnska a dostali jsme je díky programu Obnova vybraných obrazů a nábytku Arcibiskupského zámku v Kroměříži,“ upřesnil Sitek. 

V této chvíli umístil Radomír Surma do nových klimarámů pět obrazů. Obsáhlý rozhovor s renomovaným restaurátorem si nenechte ujít v prvním čísle časopisu MUZEION. Nový časopis Muzea umění Olomouc vyjde již 4. ledna. K dispozici bude zdarma na pokladnách.

Fotogalerie
Instalace klimarámů Radomírem Surmou.

Frans II Francken, Triumf Amfitrité a Poseidona, po roce 1630
Foto: Kateřina Fajtlová

Instalace klimarámů Radomírem Surmou.

Jörg Breu, Nesení Kříže, okolo roku 1506
Foto: Kateřina Fajtlová

Instalace klimarámů Radomírem Surmou.

Hans Suess von Kulmbach, Podobizna mladého muže, 1505
Foto: Kateřina Fajtlová

Instalace klimarámů Radomírem Surmou.

Foto: Kateřina Fajtlová

Instalace klimarámů Radomírem Surmou.

Foto: Kateřina Fajtlová


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 17. 6. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022