Můžete si koupit

Domov a svět

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava Domov a svět vypráví příběhy krajinomalby 20. století

AKTUALITA: 03 03 2022

Krajinomalba dvacátého století napříč střední Evropou – to je ve zkratce nová výstava Muzea umění Olomouc nazvaná Domov a svět. Nabízí tři typy krajin, tři typy příběhů: pomezí, nížiny a vrcholy přímo vybízejí k vymýšlení fantaskních vypravování, jakými jsou pohádka, mytologie a metafikce. V nich vstupujeme z domova do světa a ve světě hledáme domov. Tuto určitou rozpolcenost by měl vnímat i návštěvník výstavy – měl by se na ní cítit jako doma, ale zároveň se pohybovat ve velkém světě umění.

„Pokud bychom měli být konkrétní, tak krajinné pomezí či přechod lze umístit na Šumavu a spojit je Josefem Váchalem, Alfredem Kubinem, Františkem Skálou nebo Michaelou Melián,“ říká kurátorka Barbora Kundračíková. „Pokud si představíme nížiny, vidíme maďarskou pustu, ale i Hanou nebo Slovácko, k nimž automaticky přiřadíme autory, jako jsou Joža Uprka, Jiří Lindovský, Károly Markó, László Lakner, André Kertész či László Fehér,“ pokračuje Barbora Kundračíková. „A vrcholy? To jsou Tatry s Ľudovítem Fullou, Martinem Benkou, Júliem Kollerem, Rudolfem Sikorou nebo Svätoplukem Mikytou. Samozřejmě, že je mezi nimi značná prostupnost, v krajinném i vyprávěcím smyslu. A přesně tak ,tekutý‘ je vztah domova a světa.“

Leitmotivem celé výstavy je dvojice maleb Josefa Lady – Zimní radovánky a Letní dětské hry. „Odpovědí na ně jsou pak tři plátna polského umělce a jedné z nejvýraznějších osobností současné středoevropské malby Wilhelma Sasnala. Vystřídáme je v pravidelných obměnách, které budou provázet výstavu v průběhu celého jejího konání. Nabídneme tak několik různých pohledů na krajinu a osudy střední Evropy,“ doplňuje kurátor Jakub Frank.

Výstava v Muzeu umění je vysoce metaforická a zároveň pragmatická v tom, že volí jeden konkrétní domov, k němuž cílí a z nějž vychází. A tím domovem je rodný dům polského sochaře a vizuálního umělce Mirosława Bałky v severopolském Otwocku, který sloužil v letech 2011 až 2018 jako rezidenční a umělecké centrum pro umělce „ze světa“. Tvořila zde například mezinárodně uznávaná indická fotografka Dayanita Singh, britská vizuální umělkyně Tacita Dean, belgický malíř Luc Tuymans a řada dalších.

Výstava překročí hranice muzea. V průběhu roku se objeví související samostatné umělecké realizace v Ekologickém centru Sluňákov, pro které revidovala svůj otwocký projekt Habima Fuchs. V Galerii Caesar bude vystavovat malíř a ilustrátor Nikola Čulík a na Univerzitě Palackeho Tomáš Džadoň.

KATALOG

K výstavě vychází katalog, který obsahuje trojici statí reflektující zvolené krajinné typy, respektive narativy. Začíná úvahou o charakteru střední Evropy a možnostech jejího zkoumání formou krátkodobých i dlouhodobých expozic. Případovou studii věnovanou Otwocku, jejíž autorkou je Kasia Redzisz, doprovází rozhovory s ní jako kurátorkou projektu i se sochařem Mirosławem Bałkou.

KROK K EXPOZICI SEFO

Letošním rokem začíná Muzeum umění Olomoucvázat pravidelné programy v tematických blocích, které předznamenávají vznik stálé expozice Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Prvním tématem je dvojice pojmů „domov a svět“. Jejich souvztažnost budou zkoumat všechny výstavní projekty sezóny, ale také doprovodné a lektorské programy. V roce 2022 se na platformě SEFO navíc uskuteční mezinárodní konference zaměřená na činnost a spolupráci středoevropských muzejních institucí.

Přípravu nové stálé expozice jsme rozvrhli do několika let s tím, že se bude nadále opírat o pevné jádro – středoevropské umění totalitního období, tj. druhou polovinu 20. století, přičemž hledáme spíše spojnice a způsoby komunikace než lokální odlišnosti.

Fotogalerie
Daniel Fischer

Vztahy, 1980, Slovenská národná galéria

Inimalism Miroslawa Balky

Otwock 2014, Archiv Otwock

Jaroslav Panuška

Lipnické kavky, 1942, MUO

Josef Lada

Zimní radovánky, 1936, MUO

Július Koller

Galerie Ganku – Vysoké Tatry, 1981, Slovenská národná galéria

Julius Mařák

Bouře (Rozpoutané živly), 1877, MUO

László Fehér

Fontána, 1989, MUO

Ľudovít Fulla

Krajina s jezdcem, 1946, Slovenská národná galéria

realizace Habimy Fuchs v Otwocku

2015_foto Blazej Pindor, archiv Otwockl

realizace Luca Tuymanse v Otwocku

 2012_foto Blazej Pindor

Joža Uprka

Pouť u sv. Antoníčka, 1893, MUO

Sándor Pinczehelyi

Rudý hrot, 1990-1996, sbírka autora


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 26. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022