Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výroba ručního papíru měla mimořádný úspěch

AKTUALITA | 31. 1. 2017

Výrobu ručního papíru si mohli v sobotu v Muzeu moderního umění vyzkoušet návštěvníci workshopu s Julií Kačerovskou. Absolventka brněnského Ateliéru papír a kniha a jedna z  autorek výstavy Fenomén Ateliér papír a kniha se věnovala čtrnácti nadšeným účastníkům dílny a ukázala jim dva způsoby vzniku ručního papíru: prostým čerpáním papírové hmoty a jejím přímým naléváním na síto.

„Při čerpání papíru se nabírá z vany na síto papírová hmota, kterou z devětadevadesáti procent tvoří voda. Při doplňování se rozmixuje na kaši libovolná papírová materie, od novin až po krepový papír nebo i plata od vajec a ta se spojí s troškou tapetovacího lepidla. Lze tak vytvářet různobarevné papíry,“ popsala postup lektorka Míša Soukupová.

Ještě než se účastníci workshopu pustili do tvůrčí práce, Julie Kačerovská je provedla výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha. „Ukázala jim všechny objekty z ručního papíru, například svůj ruční papír vyrobený z  bankovek určených ke skartaci,“ doplnila lektorka, která pro workshop zajistila větší část potřebného vybavení. „Síta a mixery si ale Julie přivezla z Brna,“ dodala.

Víkendový workshop vyvolal mimořádný zájem. Tvůrčí dílny se zúčastnilo čtrnáct lidí, ale bezmála stejný počet musela Soukupová odmítnout. „Mrzí mě to, ale kapacitně by se to nedalo zvládnout a ani vybavení jsme neměli v takovém množství. Zájemci ale mohou vybírat z dalších, taky atraktivních workshopů,“ uvedla Soukupová. Například v sobotu 18. února se v Arcidiecézním muzeu koná workshop s umělkyní Veronikou Doutlíkovou, která ve své tvorbě experimentuje s tzv. teplocitnou koláží, tedy s využitím žehličky při práci s papírem.

Foto: Tereza Hrubá

Fotogalerie


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Neděle | 26. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022