Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Věž kroměřížského zámku vám představí vzácné rukopisy

AKTUALITA | 16. 6. 2021

Nejstarší rukopis z kroměřížské zámecké knihovny – Gregoriánský sakramentář z 2. poloviny 9. století napsaný ve Francii karolinskou minuskulou, italské chorální knihy z kláštera sv. Ondřeje ve Faenze či českou Bibli Duchka z Mníšku z roku 1433. To všechno přes léto uvidí návštěvníci věže kroměřížského zámku na výstavě Kroměřížská zámecká knihovna III. | Rukopisy 9. – 16. století. Ta začíná 17. června a potrvá až do 30. září.

„Výstava představí středověké a raně novověké rukopisy uložené v knihovně Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Mnohé z nich byly nově objeveny, autorsky určeny či datovány v rámci podrobného studia sbírky, jehož výsledkem bude katalog připravovaný autorským týmem specialistů. Mnoho z nich tak budou vystaveny vůbec poprvé,“ říká kurátorka výstavy Jana Hrbáčová.

V kroměřížské sbírce rukopisů jsou nejčastěji zastoupeny liturgické rukopisy jako misály, chorální knihy, bible, ale také modlitební knihy drobného formátu určené pro soukromé rozjímání. Knihovna uchovává i teologické rukopisy, právnické kodexy a knihy věnované astrologii, logice a lékařství. Mnoho rukopisů je bohatě zdobeno iluminacemi.

„Bohatě dekorovány jsou především bible, které obsahují ilustrace k jednotlivým kapitolám textu, např. zmíněná Bible Duchka z Mníšku, na jejíž výzdobě se podílelo pět malířů. Výzdobu nesou i monumentální liturgické zpěvníky, stejně jako misály a knihy hodinek, které obsahují iluminace, jež se vztahují k jednotlivým modlitbám v průběhu dne. Bohatě zdobené jsou často i teologické spisy, jako např. výbor z díla sv. Bernarda z Clairvaux,“ vyjmenovává kurátorka výstavy.

Vzhledem k citlivosti středověkých knih na klimatické a světelné podmínky se budou rukopisy na výstavě střídat vždy po měsíci tak, aby byla postupně představena celá sbírka Kroměřížské zámecké knihovny.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 1. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022