Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V Arcidiecézním muzeu oživili starou tradici – Božítělovou posýpku

AKTUALITA | 1. 6. 2018

Brněnská výzva

Výzkumem českých a moravských tradic a rituálů v prostoru města, takových jako je Božítělová posýpka, se zabývá brněnská zahradní architektka Lucie Králíková (Efemér). Už minulý rok vrátila tradiční božítělovou posýpku do Brna.
„Letos oslovila i ostatní, aby se k této události přidali. V Arcidiecézním muzeu jsme její přání vyslyšeli,“ prozrazuje Martina Potůčková odkud vzala s kolegyněmi inspiraci.

Božítělovou posýpku, téměř zapomenutou křesťanskou tradici zdobení příbytků vysypávanými květinovými obrazci, připomněli včera naši kurátoři před olomouckým Arcidiecézním muzeem.

„Vždy ve čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, který letos připadl na neděli 27. května, se slaví na památku ustanovení eucharistie Slavnost Těla a krve Páně. Tato slavnost je známá také jako Božítělová posýpka, se kterou se pojí tradice vytvářet ornamentální obrazce z nejrůznějších květů,“ vysvětluje podstatu tradice kurátorka Arcidiecézního muzea Martina Potůčková.

Do současnosti se tato kdysi rozšířená tradice, ale udržela jen v několika obcích na Moravskobudějovicku a Jemnicku. „Tam si lidé během Božítělové slavnosti ozvláštňují květinovou výzdobou i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce. Tuto květinovou obětinu si pak navzájem hodnotí, obcházejí sousedy, navštěvují se. Je to velmi příjemná společenská akce,“ líčí Potůčková.

Inspirace jarem

Příjemné to bylo i včera před vstupem do Arcidiecézního muzea. „Zdá se, že kdo se zúčastnil naší Božítělové posýpky, ten byl moc spokojen. Vytvořili jsme hned několik květinových obrazců z rostlin kvetoucích v tomto ročním období, tedy především z květů pivoněk, růží, kopretin, rozchodníků, listů kapradin, jahodníků, bohyšek a dalších," dodává Potůčková.

„Do posýpávání se navíc výrazně zapojily ženy a děti, přesně jak to kdysi bývalo nejčastějším zvykem. Děti vlastně navíc pomáhaly starým lidem, kteří už neměli tolik sil, a dělávaly jim Božítělovou posýpku před jejich domy,“ říká muzejní kurátorka.

Účastníci oživení této staré tradice, ale nevytvářeli jen květinové obrazce, ale dozvěděli se mnoho zajímavostí o tomto zvyku, ale i o Božítělových procesích a v neposlední řadě i něco málo o křesťanské symbolice květin.

„Rovněž kolemjdoucí, především návštěvníci muzea a farníci z přilehlého kostela sv. Václava, se rádi pokochali naší Božítělovou výzdobou. V připomínání a též oživování tohoto i dalších starých zvyků bychom nadále rádi pokračovali,“ usmívá se Martina Potůčková.

Foto: MUO/Markéta Ondrušková

Fotogalerie
Božítělová posýpka

Lidé Božítělovou posýpku ozvláštňují výzdobou z květin i okolí svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají květinové obrazce, většinou s motivem kříže a srdce. 

Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka
Božítělová posýpka

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 26. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022