Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Ohlédnutí za muzejní událostí roku – Generální konferencí ICOM

AKTUALITA: 29 08 2022

Téměř 2600 muzejních odborníků ze 123 zemí světa přijelo minulý týden do České republiky, která vůbec poprvé hostila Generální konferenci Mezinárodní rady muzeí (ICOM). Svou stopu v Praze zanechalo i Muzeum umění Olomouc. 

Jednou z hlavních organizátorek byla naše kolegyně, zástupkyně ředitele MUO Gina Renotière, která je předsedkyní Českého výboru ICOM. Její přínos zhodnotil na svém facebookovém profilu ministr kultury Martin Baxa: „S hrdostí na naše schopnosti a dovednosti jsem pozoroval zahraniční hosty, jak si s nadšením prohlíželi krásné expozice a sledovali vystoupení Cirk La Putyka. Mohl jsem během večera také poděkovat paní Gině Renotière z Muzea umění Olomouc, předsedkyni ICOM Czech Republic, který měla klíčový podíl na úspěchu této světové akce.“

Velkého ocenění se dostalo také edukačnímu oddělení MUO. Za animovaný snímek „Sebastiano Luciani zv. del Piombo. Madona s rouškou. Vznik obrazu“ převzala naše kolegyně Hana Lamatová cenu Mezinárodního festivalu F@IMP 2021-2022, který pořádá podvýbor ICOM pro nové audiovizuální technologie a sociální média. Tento edukační film vytvořila Hana Lamatová společně s animátorem Radimem Ševčíkem.

Na konferenci se kromě bohatého odborného a kulturního programu v Kongresovém centru Praha uskutečnily offside meetingy v pražských muzeích, muzejní noc, muzejní veletrh a na závěr 40 exkurzí do různých koutů naší země. Jedním těchto míst byla i Olomouc, kam zavítaly v pátek 26. 9. dvě desítky muzejních odborníků. Kromě prohlídky města spojené s jízdou historickou tramvají je přivítali také primátor Miroslav Žbánek a ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. Část výpravy zlákal worshop s Davidem Hrbkem v Muzeu moderního umění, další si prohlédli jezuitský konvikt, v němž nyní sídlí uměnovědné katedry Univerzity Palackého.

Obecně je pak nejvýznamnějším výstupem konference nová definice muzea: "Muzeum je stálá nezisková instituce ve službách společnosti, která odborně zpracovává, sbírá, konzervuje, interpretuje a vystavuje hmotné i nehmotné dědictví. Muzea jsou otevřená veřejnosti, přístupná a inkluzivní. Podporují a rozvíjejí rozmanitost a udržitelnost, fungují a komunikují eticky, profesionálně a za účasti různých komunit. Nabízejí rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení, reflexi a sdílení vědomostí.“

Foto: MUO / Tereza Hrubá

Fotogalerie
Generální konference ICOM

26. generální konference ICOM zahájil v sále Kongresového centra v Praze předseda Mezinárodní rady muzeí Alberto Garlandini. Dále sedí zprava: ministr kultury ČR Martin Baxa, předsedkyně Českého výboru ICOM Gina Renotière, pražský primátor Zdeněk Hřib generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a vedoucí kanceláře pro přípravu Generální kongerence Martina Lehmannová.

ICOM Ukrajina

Generální konference ICOM začala tzv. kulatými stoly. První jednání se věnovalo Ukrajině, kde byli kromě Ukrajinců a Čechů také zástupci Slovenska, Polska, Rakouska či Švýcarska.

Spolupráce

Český i slovenský ICOM spolu úzce spolupracují. Na snímku předsedové výborů z obou zemí – Gina Renotière a Dalibor Mikulík.

Cena putuje do MUO

Lektorka Muzea umění Olomouc Hana Lamatová přebírá Cenu festivalu F@IMP 2021-2022, kterou obdržela společně s výtvarníkem Radimem Ševčíkem za animovaný snímek "Sebastiano Luciani zv. del Piombo. Madona s rouškou. Vznik obrazu".

Nová krev ve starých žilách

Společný program ČV ICOM a ICOM Slovensko nazvaný „Nová krev ve starých žilách“. Na snímku vedoucí odboru moderního a současného umění Muzea umění Olomouc Gina Renotière a vedoucí kurátor Sbírek starého umění Slovenské národní galerie v Bratislavě.

Slavnostní večer

Zahajovací slavnostní večer se odehrál v Praze na Letné v Národním technickém muzeu (na snímku) a v Národním zemědělském muzeu.

ICOM Francie

Ve Veletržním paláci se konalo i setkání francouzského ICOM, kterého se zúčastnili (zleva) Alberto Garlandini (předseda ICOM), Alicja Knast (generální ředitelka Národní galerie Praha), Xavier Rey (ředitel Centre Pompidou v Paříži), Gina Renotière (předsedkyně Českého výboru ICOM), Stanislas Mrozek (kulturní atašé a současně ředitel Francouzského institutu) a Juliette Raoul-Duval (předsedkyně ICOM Francie).

Delegáti v Olomouci

Dvě desítky delegátů konference ICOM zavítaly také na prohlídku města Olomouce.

Workshop v Muzeu umění

Lektor Muzea umění David Hrbek připravil pro zahraniční kolegy workshop v prostorách stálé expozice moderního umění Století relativity.

U primátora Olomouce

Skupinu muzejníků z celého světa přijal i olomoucký primátor Miroslav Žbánek.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 13. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022