Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Dnes ve věku 86 let zemřel Krzysztof Penderecki

AKTUALITA | 29. 3. 2020

Krzysztof Penderecki 

Polský skladatel klasické hudby a oper, jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy 2. poloviny 20. století. Po absolvování Hudební akademie v Krakově v roce 1958 zůstal na škole jako pedagog. Jeho první práce vykazují vliv Igora Stravinského, Antona Weberna a Pierra Bouleze. Mezinárodně známý byl od roku 1959, kdy na festivalu soudobé hudby Varšavský podzim zazněly jeho skladby Strofy, Psalmy Dawida (Davidovy žalmy) a Emanacje. Světový úspěch mu přinesla o rok později skladba Tren ofiarom Hiroszimy na 52 instrumenty smyczkowe (Žalozpěv obětem Hirošimy pro 52 smyčcových nástrojů), v níž použil i neobvyklé instrumentální techniky. V roce 1972 zahájil kariéru dirigenta. V letech 1972–1978 byl profesorem na Yale University School of Music ve Spojených státech. Za své dílo obdržel řadu čestných doktorátů na univerzitách celého světa. V roce 2001 získal za skladbu Credo Cenu Grammy za nejlepší sborové dílo.

Smutná zpráva dnes přišla z Polska. Ve věku 86 let zemřela legenda světové hudby, držitel Ceny Grammy, skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki. V Olomouci jste jej mohli vidět v roce 2018, kdy zde osobně zahájil výstavu Muzea umění – Rozlomená doba. Loni pak věnoval do kroměřížské hudební sbírky originál partitury svého slavného díla Credo.

„Máme obrovskou radost z rozhodnutí Krzysztofa Pendereckého darovat do kroměřížského hudebního archivu partituru Creda, jednoho z nejvýznamnějších duchovních děl 20. století. Díky tomu se rozšíří unikátní sbírka, ve které najdeme díla takových velikánů jako je Wolfgang Amadeus Mozart, Pavel Josef Vejvanovský či Ludvik van Beethoven, i o současnou duchovní hudbu. Je to pro nás mimořádný okamžik,“ řekl loni na podzim ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.

Zahájení Rozlomené doby

Mimořádným okamžikem byl i koncert Krzysztofa Pendereckého společně s Filharmonií Karola Szymanowského z Krakova v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné, který v září 2018 odstartoval mezinárodní výstavu Rozlomená doba 1908–1928. 

„Kostel rozezněla Pendereckého skladba Credo, za kterou v roce 2001 obdržel cenu Grammy. Polský skladatel se osobně ujal dirigování orchestru a smíšeného a chlapeckého sboru Filharmonie Karola Szymanowského z Krakova. Zároveň tak zahájil i 25. ročník Festivalu duchovní hudby a oslavil své pětaosmdesáté narozeniny,“ připomněl tiskový mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

 

 

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 26. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022