Můžete si koupit

Zde se nacházíte. Svatováclavské návrší v proměnách staletí

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Arcidiecézní muzeum opět připomene božítělovou posýpku

AKTUALITA: 07 06 2023

Na čtvrtek 8. června, tedy na první čtvrtek po svátku Nejsvětější Trojice, letos připadá svátek Božího Těla, který je také spojen s květinovou výzdobou – božítělovou posýpkou. Tuto téměř zapomenutou tradici připomínají kurátorky a lektorky Muzea umění už od roku 2018 a také letos prostor před Arcidiecézním muzeem okrášlí květinovými ornamenty. 

„Se svátkem Božího Těla se kdysi u nás i na dalších místech Evropy pojila – někde stále pojí – tradice vytvářet ornamentální obrazce z nejrůznějších květů. V naší zemi se tento projev lidové zbožnosti udržel do současnosti bohužel jen v několika obcích na Moravskobudějovicku a Jemnicku, kde si lidé božítělovou slavnost ozvláštňují výzdobou z květin nejen na trase procesí, ale i kolem svých příbytků. Po práci se vydávají do okolní krajiny nebo svých zahrádek a trhají květy, ze kterých pak před svými domy vysypávají pestrobarevné květinové obrazce, často s motivem kříže a srdce, které představuje srdce Ježíšovo či Mariino. Květinovou obětinu si pak navzájem hodnotí, obcházejí sousedy a navštěvují se. Je to nádherný rituál, skrze nějž lidé prostým způsobem vyjadřují svoji víru a ve společenství s druhými prožívají hluboký smysl bytí,“ vysvětluje kurátorka MUO Martina Potůčková. 

„S přípravou začínáme vpodvečer svátku a pokračujeme ráno ve sváteční den sběrem okvětních lístků, celých květů i listů, kde se dá – v zahradách, parcích, na polích, lukách či v hájích. Odpoledne se obvykle sejdeme ve stínu mohutných stromů na nádvoří Arcidiecézního muzea a tam společně vytváříme několik květinových obrazců z nasbíraných rostlin. Protože je to svátek pohyblivý a klima je rovněž proměnlivé, každý rok je posýpka jedinečná tím, které rostliny v tom okamžiku zrovna kvetou. Nejčastěji tak máme možnost využít květy pivoňky, růže, kopretiny, bezu, měsíčku, denivky, rozrazilu, klásky zeleného obilí, listy kapradiny, jahodníku, lípy a bohyšky,“ vyjmenovává produkční MUO Pavlína Wolfová. 

Do posýpávání se nejvíce zapojují ženy a děti, přesně jak to kdysi bývalo běžně zvykem. Děti v dřívějších dobách rády pomáhaly starým lidem, kteří už neměli tolik sil, a dělávaly jim božítělovou posýpku před jejich domy. „Také si vždy povídáme něco o tomto zvyku a vyprávíme si i o božítělových procesích a v neposlední řadě i o křesťanské symbolice květin, neboť mnohé z nasbíraných rostlin v sobě skrývají symbolický obsah,“ říká Potůčková. 

Celou tradici pak Muzeum umění připomíná už od roku 2018. „Inspirovali jsme se u brněnské zahradní architektky Lucie Králíkové, která se zabývá výzkumem a oživováním českých a moravských tradic a rituálů. V roce 2017 vytvořila posýpku také v městském prostředí, v centru Brna. Rok na to oslovila své spoluobčany, aby se přidali. Na výzvu jsme zareagovali i my a od roku 2018 slavíme Boží Tělo podobně také před olomouckým Arcidiecézním muzeem. Tento krásný zvyk se u nás, jak už dnes můžeme říci, stal tradicí. Kdokoli má zájem, může se k nám připojit také letos a společně s námi tvořit už popáté božítělovou posýpku,“ zve návštěvníky Martina Potůčková.

Fotogalerie
Božítělová posýpka

Foto: MUO/Markéta Lehečková

Božítělová posýpka

Foto: MUO/Markéta Lehečková

Božítělová posýpka

Foto: MUO/Markéta Lehečková

Božítělová posýpka

Foto: MUO/Markéta Lehečková

Božítělová posýpka

Foto: MUO/Markéta Lehečková


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 27. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022