Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

100 let od narození Terry Haas připomnělo MUO čtyřmi výstavami

Terry Haass
17 11 1923 - 01 03 2016
sochařka, malířka a grafička s moravskými kořeny. Tvořila a žila v Paříži a New Yorku. Spolupracovala s umělci jako Picasso, Miró, Chagall, Hayter.

AKTUALITA: 17 11 2023

Přesně před 100 lety se v Českém Těšíně narodila Terry Haass  – světoznámá umělkyně, která spolupracovala s legendami jako Picasso, Miró či Chagall. MUO ji připomíná čtyřmi výstavami spojenými s místy, kde Haass prožívala své dětství.

„Grafička, malířka, sochařka Terry Haas je ve světových dějinách umění nepřehlédnutelná. Její výtvarná tvůrčí činnost je spojena s New Yorkem, a především s Paříží, v níž prožila téměř sedmdesát let života a je také spjata s Olomoucí, kde studovala na dívčí odborné škole Pöttingeum,“ připomíná zástupkyně ředitele MUO Gina Renotière.

Právě ona stojí společně s Luďkem Štiplem a Zdeňkou Míčovou ze sdružení Respekt a tolerance za inciativou připomenout si 100. narozeniny Terry Haass výstavami v místech, kde žila.

„Výstavy jsme propojili s místy, kde prožívala své šťastné dětství – Loštice, Úsov, Mohelnice a Český Těšín. Konkrétně šlo o synagogy v Lošticích a Úsově, muzeum Mohelnice a aktuálně Muzeum Těšínska. Jen připomínám, že kvůli svému židovskému původu musela Terry Haass v roce 1939 z Československa utéct,“ dodává Renotière.

Díla Terry Haass jsou vystavována a zastoupena v šedesáti předních světových galeriích a muzeích moderního umění, jako např. Museum of Modern Art v New Yorku; Guggenheim Museum v New Yorku; Museum of Art v San Franciscu; Smithsonian Institute ve Washingtonu, DC; Kunstmuseum Basel v Basileji; Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, v Paříži; Victoria and Albert Museum v Londýně a také Muzeum umění Olomouc.

„V Olomouci jsme Terry Haass uspořádali v roce 2006 rozsáhlou a zatím jedinou retrospektivní výstavu. Naše spolupráce tím ale neskončila. Terry Haass nám totiž odkázala velký archív a významný konvolut svých děl, která můžete pravidelně vídat na výstavách Muzea umění,“ připomněla Renotière.

Fotogalerie
Synagoga Loštice

První výstavu věnovanou 100. výročí Terry Haass zahájila Gina Renotière už na konci června v Lošticích.

Synagoga Loštice

Kromě Giny Renotière zde promluvil i legendární fotograf Jindřich Štreit.

Synagoga Loštice

Pohled do výstavy

Synagoga Úsov

Z Loštic se výstava přesunula do Úsova, opět do synagogy. 

Synagoga Úsov

Zahájení výstavy v Úsově

Mohelnice

Třetí zastávka vedle do Mohelnice, tam Terry Haass prožila kus dětství, žil zde totiž její dědeček.

Mohelnice

Pohled do výstavy v Muzeu Mohelnice

Český Těšín

Poslední výstavní zastávkou a místem, kde momentálně můžete díla Terry Haass obdivovat je Muzeum Těšínska v Českém Těšíně, kde se umělkyně také narodila.

Český Těšín

Zástupkyně ředitele MUO Gina Renotière s historičkou Muzea Těšínska Lenkou Novákovou.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 27. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022