Spolek přátel Muzea umění Olomouc fungoval i ve složitém roce 2020

AKTUALITA | 7. 10. 2020

Rok 2020 po všech směrech ovlivnil a nadále ovlivňuje koronavirus. Nevyhnulo se to ani fungování Spolku přátel Muzea umění Olomouc. „Každý si od „magického“ roku 2020 sliboval mnohé, ale člověk míní, virus mění. Spolek měl spoustu plánů, ale některé jsme prostě museli odložit na dobu příznivější,“ posteskla si Lenka Havelková ze Spolku přátel.

Přesto jeho členové neseděli jen doma, naopak využili příznivější epidemiologické situace v létě a vydali se za uměním po České republice. První zastávkou bylo Valašské meziříčí a tamní gobelínová manufaktura, která ve stejné době vystavovala své tapisérie v Muzeu moderního umění. „Rádi jsme přijali pozvání ředitele manufaktury Jana T. Strýčka. Osobně nás provedl výrobou gobelínů a dokonce nám ukázal i novou tapiserii podle předlohy Mikuláše Medka,“ prozradila Havelková.

Spolek přátel se vydal ještě před vládními opatřeními do Muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou. „To nás překvapilo novými multimediálními prvky, šli jsme po stopách Santiniho v areálu zámku a celý den zakončili v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Dovoluji si tvrdit, že to byl výjimečně obohacující zážitek a děkuji všem odvážným, kteří se nezalekli a dokázali si užít výjimečnou architekturu,“ řekla Lenka Havelková.

Spolupráce s kinem Metropol

I nadále pokračuje spolupráce s olomouckým kinem Metropol. Díky tomu, měli členové Spolku možnost zhlédnout další filmy z cyklu „Výstavy v kině“ a seznámily se tak s díly Modiglianiho, Fridy Kahlo či impresionistů. Navíc od podzimu bude pokračovat cyklus „MUO uvádí“, který představí filmy o velkých osobnostech světového umění, kterým budou předcházet přednášky kurátorů Muzea umění.

„Ráda bych slíbila i další zajímavé akce na příští rok, ale raději si počkejme, jak se situace vyvine. Rozhodně však naši spolkaři mohou navštěvovat výstavy, komentované prohlídky či přednášky tak, jak je připravili kolegové z Muzea umění,“ uzavřela Lenka Havelková.

Fotogalerie
Moravská gobelínová manufaktura

Foto: Dalibor Sedlák

Moravská gobelínová manufaktura

Foto: Dalibor Sedlák

Moravská gobelínová manufaktura

Foto: Dalibor Sedlák

Moravská gobelínová manufaktura

Foto: Dalibor Sedlák

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 13. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022