AKTUALITA | 11. 2. 2019
Vídeň, Praha, Olomouc – Brueghel, Monet, Kupka a stovka těch nejlepších středoevropských umělců, takový byl uplynulý podzim pro členy Spolku přátel Muzea umění. Kromě tradičních výletů si letos užili také speciální komentované prohlídky výstavy Rozlomená doba či Umění v kinech.
„Ohlédnu-li se za rokem 2018, tak musím konstatovat, že jsme si jako spolek vybrali ,dovolenou‘ za velmi akční rok 2017. Teprve v říjnu jsme opět navštívili naši oblíbenou Vídeň a její vyhlášené výstavy,“ říká Lenka Havelková, tajemnice Spolku přátel MUO.
Ve Vídni zamířili olomoučtí milovníci umění do Uměleckohistorického muzea na výstavu děl Pietera Brueghela staršího, která připomíná čtyři sta padesát let od malířova úmrtí. „Je to opravdu velkolepá a reprezentativní výstava, která nabídla zhruba devadesát umělcových děl. Šlo vlastně o první ucelený pohled na jeho tvorbu a musím říct, že se tato špičková výstava zařadila k těm nejlepším, které jsme měli zatím možnost zhlédnout,“ pochvaluje si Havelková.
Druhou vídeňskou zastávkou pak byla Albertina a výstava Clauda Moneta. „Ta pro nás bohužel zůstala v Brueghelově stínu. Jevila se jako trošku ,chudší bratříček‘. Troufám si tvrdit, že na Pietera Brueghela st. a jeho fascinující umění budeme všichni ještě dlouho vzpomínat,“ přiznává Lenka Havelková.
Druhý výlet Spolku přátel směřoval do Prahy retrospektivní výstavu Františka Kupky. „Tentokrát jsme si dopřáli i odborný výklad Markéty Ježkové z Národní galerie, čímž se celý zážitek dostal na zcela jinou úroveň než jen u běžné prohlídky,“ zdůrazňuje Havelková.
Umění v kinech
Podzim přinesl také návrat oblíbeného cyklu Umění v kinech do kina Metropol. „Díky tomu jsme zkoumali složité vztahy nacistů a výtvarného umění ve filmu Hitler versus Picasso. Poprvé jsme se také seznámili s kauzou Cornelia Gurlitta, jehož byt skrýval neuvěřitelných tisíc pět set děl, která nashromáždil jeho otec, nacistický kolaborant a sběratel umění. V listopadu jsme si virtuálně prošli muzeum holandské mecenášky Heleny Krőller- -Müllerové, která jako jedna z prvních poznala Goghův talent a zasadila se o propagaci jeho děl. Posledním filmem celého cyklu byl snímek Caravaggio – duše a krev, který nám poskytl jedinečnou příležitost prozkoumat v detailu krásu Caravaggiových obrazů stejně jako nahlédnout do vnitřního světa umělce,“ popisuje Havelková.
Co si budeme povídat?
Každé první úterý v měsíci v 11 hodin pořádá lektor David Hrbek animační program pro seniory, který je interaktivně provádí výstavou Rozlomená doba 1908–1928. „Prohlídku nazvanou Co si budem povídat? si naši členové nenechali ujít. Líbí se jim výstava i její zpracování Davidem Hrbkem,“ chválí Lenka Havelková. Členové spolku přátel mají volný vstup na přednášky či komentované prohlídky Muzea umění. „Ráda bych poprosila všechny členy, aby si zkontrolovali platnost svého průkazu. Nezaplacení členského příspěvku po dobu dvou let, je důvodem k automatickému vyřazení z členské základny,“ zdůrazňuje tajemnice Spolku.
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30 - 18.00 |
Neděle | 6. 10. 2024
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241