Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Světlo jinak

18. 9. — 30. 9. 2012
Arcidiecézní muzeum Olomouc | Amadeus

Deset mladých fotografů z České republiky, Slovenska, Polska a Itálie se sešlo na výstavě Světlo jinak v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea Olomouc, aby svými snímky doplnili o nové souvislosti olomoucký Festival světla a videomappingu VZÁŘÍ 2012. Výstava bude zahájena 18. září a potrvá do 30. září.

„Ústředním tématem mezinárodní přehlídky je zpodobení světla v nových souvislostech. Světlo figuruje v tvorbě zastoupených autorů v mnoha podobách, například jako prostředek komunikace nebo jako fenomén osvětlující temné kouty naší mysli,“ řekla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová. V kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea Olomouc se objeví fotografie deseti mladých a začínajících fotografů, většinou studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě: Dominika Bachůrka, Marca Ceccaroniho, Marka Detka, Denisy Cholastové, Svatopluka Klesnila, Davida Komínka, Terezy Ondruškové, Šimona Pikouse, Rafala Siderskiho a Robina Závodného.

V tvorbě zlínského autora Dominika Bachůrka (*1989) hraje světlo roli sociálního fenoménu, spojujícího poutníky při cestě k náboženskému zážitku. Ital Marco Ceccaroni (*1964) představí část většího společensky kritického souboru počítačově manipulovaných fotografií Lorem Ipsum. Slovenský fotograf Marek Detko (*1981) se zaměřil na fotografii osvětlených architektonických objektů s cílem zachytit dočasnou a proměnlivou formu světla. Rodačka ze Šternberka Denisa Cholastová (*1979) vystaví dvojice fotografií, které spojuje osobní příběh, doplněný vizuálním a světelným prvkem z jejího nejbližšího okolí. Podobný záměr lze vysledovat i v tvorbě Terezy Ondruškové (*1989), která se snaží zachytit proměny nálad, emocí a světelných změn v prostředí svých blízkých. Olomoucký autor a držitel ceny Czech Press Photo Svatopluk Klesnil (*1977) připravil autorský koncept zaměřený na různé výklady pojmu světla, jak je lze najít ve virtuálním prostoru internetu a sociálních sítí. Další Olomoučan David Komínek (*1973) se dlouhodobě věnuje barevným efektům světla při průchodu skleněnou hmotou. Kresba světlem je námětem díla libereckého autora Šimona Pikouse (*1970). Světlo jako součást společenských vztahů hraje důležitou roli ve fotografiích polského fotografa Rafala Siderského (*1984). Módní fotografie a uplatnění světla v prostředí modelingu se stala náplní fotografií olomouckého autora Robina Závodného (*1987).

Výstava Světlo jinak, která bude slavnostně zahájena v úterý 18. září a potrvá do 30. září, je vůbec první akcí bohatého programu olomouckého Festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ. V rámci výstavy proběhne v úterý 25. září autorské čtení inspirované právě vystavenými fotografiemi. 

Festival VZÁŘÍ zavítá do hanácké metropole na konci září a pomocí speciálních projekcí promění historické budovy k nepoznání. Připravené jsou i koncerty kapel jako Toxique, MIDI LIDI či Nylon Jail, workshopy a zajímavé výstavy. Letošní Festival světla a videomappingu  VZÁŘÍ 2012 se koná od 25. do 29. září.

Fotogalerie
Robin Závodný
Dominik Bachůrek
Marco Ceccaroni
Mark Detko
Denisa Cholastová
Svatopluk Klesnil
David Komínek
Tereza Ondrušková
Šimon Pikous
Rafal Siderski

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 28. 3. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022