Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Jiří Doležel | Stopy paměti

10. 11. 2011 - 15. 1. 2012
Arcidiecézní muzeum Olomouc | kavárna Amadeus

Hned dvě ceny získal v prestižní soutěži Czech Press Photo olomoucký fotograf Jiří Doležel za svůj cyklus Stopy paměti. Ten je součástí stejnojmenného projektu, který shromažďuje vzpomínky odpůrců a lidí postižených nacistickou a komunistickou totalitou na Olomoucku. Oceňovaný projekt se nyní vydává na cestu po regionálních muzeích a školách. Jeho první zastávkou bude od čtvrtka 10. listopadu kavárna Amadeus Arcidiecézního muzea Olomouc.

Stopy paměti jsou projektem sdružení novinářů a historiků, který shromažďuje vzpomínky posledních žijících pamětníků nejtemnějších let nedávné minulosti. Respondenty projektu jsou pamětníci 2. světové války a perzekucí komunistického režimu v 50. letech, tedy oběti kolektivizace, církevní činitelé, představitelé protikomunistického odboje, oběti provokací StB a členové vykonstruovaných protirežimních skupin. Jejich svědectví jsou zachycena na audiovizuální záznam, který doplňují aktuální fotografické portréty každého pamětníka v jeho domovském prostředí. 

Autorem portrétních snímků je Jiří Doležel, který vyprávění pamětníků zvěčňuje společně s Janem Dvořákem z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kvalitu a působivost Doleželových fotografií nejlépe dokládají ceny v prestižní soutěži Czech Press Photo. V loňském roce získal soubor hlavní cenu Zlaté oko v kategorii Portrét. Letos byl Doležel ve stejné kategorii oceněn čestným uznáním za fotografii 97-leté olomoucké rodačky Jiřiny Petřkové, jejíž bratr, pravoslavný kněz Vladimír Petřek, ukrýval československé parašutisty, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Fotogalerie
Jiří Doležel | Stopy paměti

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 17. 6. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022