Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Ondřej Zahner (1709–1752)

28. 5. – 30. 8. 2009
Arcidiecézní muzeum Olomouc |Galerie

Výstava věnovaná životu a dílu jednoho z předních olomouckých barokních sochařů a výběru děl jeho následovníků je další z řady monografických výstav Arcidiecézního muzea v Olomouci, zaměřených na seznámení s významnými představiteli staršího umění, kteří svou tvorbu spojovali s moravským prostředím především v církevně-správním rozsahu olomoucké diecéze a arcidiecéze. 

Ondřej Zahner, původem franský sochař, který strávil celý svůj umělecký život v Olomouci, byl mimořádnou uměleckou osobností, ve svých vrcholných dílech zcela srovnatelnou s nejlepšími osobnostmi českého baroka. Výchozí polohou jeho stylového výrazu bylo bavorské baroko, po příchodu na Moravu ovlivněné poberniniovským sochařstvím. Zahner pozorně sledoval dobové umělecké dění a živě přijímal jeho podněty. Vrcholné a závěrečné období je v části jeho tvorby poznamenáno klasicismem vídeňského směru, pronikajícím na Moravu před polovinou 18. století. 

Zahner spolupracoval úzce s řadou předních moravských barokních sochařů. Zřejmé je počáteční sepětí jeho tvorby s dílnou Jana Sturmera, v pozdější době přímo spolupracoval s Janem Jiřím Schaubergerem, Janem Kammereitem, Wolfgangem Trägerem a v posledním období především s Janem Michalem Scherhaufem. Dílo tří posledně jmenovaných sochařů bude na výstavě představeno jednotlivými vybranými artefakty, ilustrujícími sepětí autorů s Zahnerovou tvorbou. 

Zahnerovo obsáhlé dílo zahrnuje kromě největšího a nejznámějšího souboru sochařských děl pro Čestný sloup Nejsvětější Trojice více než sto dochovaných soch, sousoší a oltářů, provedených ve dřevě, kameni i štuku. Vybraný soubor především drobnějších prací autora, který bude představen, chce být spolu s katalogem poctou tomuto významnému olomouckému umělci, od jehož narození uplyne v době výstavy právě 300 let.

Fotogalerie
Anděl

1739, Štěpánov, kostel sv. Vavřince (původně Křelov, kostel sv. Jiljí)

bozetto Zvěstování Panně Marii

kolem 1740

Anděl světlonoš

kolem 1741, Holešov, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dřevo

Zvěstování Panně Marii

počátek 40. let 18. století, Šumperk, kostel Zvěstování Panně Marii

sv. Kateřina

1743, Bruntál. kostel Panny Marie Těšitelky


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 17.00

Sobota | 3. 6. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

10 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022