Tři ve dvou

Tři ve dvou | Tamara Conde, Jan Svatoš, Martina Valchářová

20. 2. 2017 – 17. 3. 2017
Galerie Divadla hudby | Galerie W7

Kolektivní výstava tří umělců ve dvou výstavních prostorech.

Galerie W7 ve spolupráci s Galerií Divadla hudby představuje trojici studentů malby Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně formou výběru z jejich posledních obrazových cyklů. Tamara Conde, Jan Svatoš a Martina Valchářová v nich každý po svém vypovídají o vztahu k bezprostřednímu okolí, lidem, věcem jako i k vlastní osobě včetně vědomí postupného proměňování vzájemně utvořených vazeb.  

S touhou odhalovat příběhy pohozených kusů nábytku přistoupila Martina Valchářová k náhodným nálezům na ulicích měst, které začala přemalovávat na plátna s otázkou po jejich „vlastní cestě“, jenž je dovedla až do současných míst výskytu. Přitom si všímala jejich opotřebovanosti, náhlého opuštění i příznačného ponechání vlastnímu osudu, živelně se podepisujících na jejich torzální podobě a pozvolném srůstání s okolím. Snaha o zachycení autentičnosti prostředí vychází i z jejího aktuálního cyklu obrazů vykreslujících fenomén rave parties a free tekno scény. Specifickou subkulturu sleduje portréty zúčastněných aktérů spolu s tradičně spojovanými artefakty. Jak sama dodává: Přiznávám chorobnou posedlost, ale snažím se o kritický přístup, zároveň také poukázat na zaujatost společnosti a strhávat zažitou negativní nálepku“. 

Prostřednictvím zachycených věcí se také Jan Svatoš vrací k zásadním okamžikům a zkušenostem, které jsou svázány s jeho životním příběhem. Namísto autoportrétu však odhaluje vlastní optiku jejich nazírání a vnímání na pozadí realisticky ztvárněných zátiší a strukturálních studií vedle fragmentů sebe samého. Možnost pohlédnout očima autora na jeho svět poskytuje ještě větší ponor do soukromí. Těsnou svázanost s prožitkem zprostředkovává zachycením vybudovaného vztahu k jednotlivým předmětům a činnostem. To dokládá také svou nejnovější tvorbou, v níž se zabývá estetikou špinavých a ucpaných trysek ze sprejů, které záměrně zobrazuje mnohonásobně zvětšené pro jejich názornější možnost vnímání coby specifického materiálu s nezaměnitelnou strukturou. 

Spojitost s fyzickou stránkou těla potom zcela vévodí tvorbě Tamary Conde. Její dlouhodobý zájem o tělesnost, uvědomování si vlastního bytí a jeho fyzické stránky dal vzniknout několika sériím obrazů, které doplňuje i videi, v nichž se koncentruje na jamku v oblasti krku a klíční kosti jakožto mimořádně křehkého bodu v permanentním napětí. Začala si všímat opakujícího se procesu napínání kůže, zvláštností vytvořených záhybů v důsledku dýchání i kontrastu s její jemnou texturou. Zachází přitom až na samý okraj abstrahované reality pokožky, kterou v soustředěném pohledu na detail představuje jako náš vlastní a nejbližší materiál, jenž nás obklopuje a svým způsobem také vymezuje vůči bezprostřednímu okolí a světu. Důsledné prozkoumávání béžového zbarvení kůže vyústilo v bohatou škálu odstínů dokládajících na jejím povrchu četnost neustále probíhajících mechanismů a zažívaných emocí uvnitř každého z nás. 

 

Tamara Conde (*1995 Tijuana, Mexiko) MX/CZ
2015–2016 v Ateliéru malířství 3, FaVU VUT v Brně (vedoucí ateliéru Petr Kvíčala)
2016 – zimní semestr, stáž v Ateliéru hostujícího pedagoga Vladimíra Špačka 

Jan Svatoš (*1996, Brandýs nad Labem) CZ 

Martina Valchářová (*1995, Nový Hrozenkov) CZ
2015–2016 v Ateliéru malířství 1, FaVU VUT v Brně (vedoucí ateliéru Vasil Artamonov)
2016–2017 v Ateliéru malířství 2, FaVU VUT v Brně (vedoucí ateliéru Luděk Rathouský) 

Kurátorky: Monika Beková /Galerie W7/, Olga Staníková /Muzeum umění Olomouc/

Galerie W7 (Wurmova 7, Olomouc) je otevřena dle programu Divadla na cucky, hodinu před představením nebo dle domluvy.
www.divadlonacucky.cz/qw7
galeriew7@gmail.com

419. výstava v Divadle hudby (Denisova 47, Olomouc) je přístupná dle programu Divadla hudby, hodinu před pořadem nebo po předchozí domluvě.
http://www.olmuart.cz/divadlohudby/
jenista@olmuart.cz

Fotogalerie


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022