Kasule s výšivkou Korunování P. Marie

Kasule s výšivkou Korunování P. Marie

Jižní Německo (?), 2. polovina 16. století (Korunování P. Marie), Morava, přelom 16. a 17. století (ornamentální výšivka), 1. třetina 20. století (kasule)

hedvábný samet, dracounová porta, výšivka hedvábnými a dracounovými nitěmi, měděné layery, říční perly, české granáty, email; 105×60.5 cm, Římskokatolická farnost Bouzov, zapůjčeno do stálé expozice Arcidiecézního muzea Olomouc

Reliéfní výšivka umístěná na předním a zadním díle kasule je torzem výzdoby staršího ornátu z počátku 17. století. V první třetině 20. století byla aplikována na novodobý hedvábný samet s obvodovou dracounovou portou. Bohaté plastické rozviliny s květy a ovocem jsou tvořeny vysokým, čalounicky vypracovaným reliéfem, plně vyšitým barevným hedvábím a zlatým a stříbrným dracounem s kovovými lajery. V křížení dorzálního kříže je v paprsčité svatozáři umístěna reliéfní výšivka představující scénu Korunování P. Marie Nejsvětější Trojicí. V centru kompozice klečí postava Marie, kterou korunuje zleva trůnící Kristus a zprava Bůh Otec. Nad scénou se na pozadí zlaté svatozáře vznáší holubice Ducha svatého. Výšivka je doplněná perlami, českými granáty, drobnými kovovými ozdobami a smaltem. Svou kvalitou je bohatá výzdoba kasule v rámci dochovaných děl tohoto druhu u nás výjimečná.

Fotogalerie
Kasule s výšivkou Korunování P. Marie


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 20. 5. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022