Sbírka Rainera Pretzella

Sbírka Rainera Pretzella

Od roku 2006 postupně získává Muzeum umění Olomouc darem od Rainera Pretzella, zakladatele a majitele vydavatelství Rainer Verlag, autorské knihy z jeho nakladatelství. 

Berlínský rodák Rainer Pretzell (* 1939 Berlín) nakladatel a tiskař byl svého času nepřehlédnutelná postava literární a kulturní scény Berlína. 

Více než stovka titulů vydaných Rainer Verlag nejen od německých, ale i českých, polských, rakouských, maďarských, švýcarských, holandských, britských, amerických a francouzských autorů značně posílila pověst Berlína jako největší evropské kulturní metropole mezi Paříží a Moskvou.

Autorské knihy, a nejen ty Pretzellovy, se staly od 60. let ojedinělým prostředkem dorozumívání v tehdejším společenském ovzduší, inklinujícím k demokratizaci umění a života všeobecně. Vznikl zvláštní druh spojenectví mezi umělci, tvůrci knih, čtenáři a rozšiřovateli často v jedné osobě. 

Berlínské vydavatelství  Rainer Verlag patřilo v letech své e×istence (1966–1995) k nejvýznamnějším vydavatelstvím autorských knih vůbec a pro svůj tvůrčí a experimentální přístup bylo vyhledáváno autory, jejichž jména v oblasti moderního umění a autorských knih zní obzvlášť výrazně – Dieter Roth, A.R. Penck, Emmett Williams, Marcel Broodthaers, Ann Noël, Endre Tót, Jan Voss, Martin Rosz, Max Ernst, Ben Vautier, Damien Hirst a mnoho dalších. 

Výjimečné postavení autorských knih, vzniklých v Rainer Verlag, jejich kvalitní typografické i obrazové zpracování, jakož i fakt, že jsou stále vyhledávány sběrateli z celého světa, nespočívá pouze v dokonalosti tiskařského řemesla zvládnutého „mistrem Pretzellem“. Odráží význam osobní kreativity, odvážné experimentování muže, který kromě zvládnutí techniky nadevše miluje literaturu a umění. Rainer Pretzell je mnohem víc kreativním umělcem, než tiskařským mistrem.

Dílo Rainera Pretzella výstižně zhodnotil americký básník Emmett Williams (1925 – 2007): „Až budou historikové a archiváři zkoumat dědictví Rainer Verlag, nenaleznou pouze kroužek (významných) spisovatelů a umělců, nebo specifický styl či hnutí, nýbrž opravdovou křižovatku, která se vytvořila v evropském umění a psaní během životního oblouku tohoto nakladatelství.“

Pro svůj význam tvoří dar Rainera Pretzella samostatnou část v podsbírce autorské knihy Muzea umění Olomouc.

Gina Renotière

Fotogalerie



Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 20. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022