Kontakt pro novináře:

Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz

Následujte nás

Výstava Koně v piškotech připomene nádheru císařského dvora Leopolda I.

TISKOVÁ ZPRÁVA | 22. 6. 2017

VERNISÁŽ: 22. 6. 2017 | 16.00
TRVÁNÍ DO: 1. 10. 2017
MÍSTO: Arcibiskupský zámek Kroměříž, Manský sál
AUTOŘI VÝSTAVY | Kateřina Fajtlová, Miroslav Kindl
KURÁTOR VÝSTAVY | Miroslav Kindl
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Miroslav Kindl, Tomáš Lampar
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ | Petr Šmalec
KONZERVÁTORKA A RESTAURÁTORKA | Libuše Vybíralová, Eliška Sklenářová
PŘEKLADATELKA TEXTŮ | Eva Žallmannová

Pompézní slavnosti, spektakulární scény, divadelní hry opěvující mytologické hrdiny či balet, a to i v koňském podání, tak vypadal život na dvoře Leopolda I. Císař Svaté říše římské zápasil v polovině 17. století se slavným francouzským Králem Slunce – Ludvíkem XIV. nejen na bitevním poli, ale zejména v oblasti umění. Právě kultura na císařském dvoře je středobodem nové výstavy Koně v piškotech v Arcidiecézním muzeu Kroměříž.

„Návštěvníkům výstavy v kroměřížském zámku představíme slavnosti na dvoře císaře Leopolda I. (1640–1705). Vycházíme z dochovaných záznamů divadelních představení, ohňostrojů a také baletu – i toho koňského. Právě od něj je odvozen název výstavy Koně v piškotech,“ vysvětlil kurátor Miroslav Kindl z pořádajícího Muzea umění Olomouc.

Doba vlády císaře Leopolda I. v habsburské monarchii a Ludvíka XIV. ve Francii dokazuje, že bojovat se nemusí pouze na poli válečném a slavnosti nemusí být jen pouhou radovánkou. Právě zápas o postavení těchto dvou panovníků se přenesl z válečných polí také do písku arén a na prkna divadelních jevišť. Ve jménu státní a panovnické propagandy skládali přední komponisté opery, architekti vytvářeli spektakulární scény, koně i lidé tančili. To vše umělci na královských dvorech podrobně dokumentovali. Právě díky nim se obrazové a grafické popisy slavností z Paříže a Vídně šířily po celé Evropě. 

„Na výstavě představíme umělce a díla libretistů, skladatelů, scénografů, malířů, grafiků i ohňostrůjců druhé poloviny 17. století. Byli to oni, kteří formovali a dokumentovali kulturní život na císařském dvoře. Spojili hudbu, dramatická a výtvarná umění s historickými událostmi, dobovou filozofií, politikou a společenským myšlením. Vystaveny budou také oslavné knihy o Leopoldovi I. nebo grafické listy dokumentující císařské korunovace a s tím související festivity jako například slavnostní vjezdy do měst,“ líčí Miroslav Kindl.

Císař-skladatel

Ani samotný císař Leopold nezůstával pozadu a sám dokonce skládal hudbu, a to od oratorií až po balety. Rád také navštěvoval a organizoval hudební představení. Na svém dvoře poskytl zázemí desítkám umělců z celé Evropy. Za téměř 50 let jeho  vlády sledujeme stovky různých performancí.

„Návštěvníkům nabídneme také unikátní barokní divadelní kostýmy, které jsou originální, žádné kopie. K vidění budou původní rekvizity nebo například sedlo a postroj pro drezúru koní,“ zdůrazňuje Miroslav Kindl.

Koňský balet na vlastní oči

Aby si dokázali návštěvníci výstavy Koně v piškotech na vlastní oči představit okázalost císařského dvora Leopolda I., tak si pro ně kurátoři výstavy připravili také speciální animace.

„Představíme naučné, animované filmy, které návštěvníky provedou koňský baletem La Contesa dellaria e dellacqua hraného na nádvoří Hofburgu k příležitosti sňatku císaře Leopolda s jeho první manželkou Markétou Terezou 24. ledna 1667 či operu 

Il Pomo doro hranou 12. a 14. července 1668. Animátorům spolupracujícím s Theater Museem ve Vídni se podařilo rozpohybovat některé grafické listy a návštěvníci naší výstavy mohou vidět výsledek. Uvidí, jak koně tvořili nejrůznější obrazce a jak prováděli v naprostém souladu s jezdcem složité figury,“ říká kurátor výstavy.

Výstava Koně v piškotech bude mít po kroměřížské premiéře rozšířenou reprízu v Arcidiecézním muzeu Olomouc od 25. ledna do 15. dubna 2018.

Katalog

K výstavě vznikl i výpravný katalog Koně v piškotech | Slavnosti na dvoře císaře Leopolda I. z pera kurátorů Kateřiny Fajtlové a Miroslava Kindla, který vydalo Muzeum umění Olomouc. Publikace obsahuje nejen zasvěcený výklad k atraktivnímu tématu barokních festivit, ale i bohatý obrazový materiál.

 

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 7. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022