Kontakt pro novináře:

Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz

Následujte nás

Sbírka na nákup děl Victora Vasarelyho vynesla 56 tisíc korun

Olomouc | 21. 9. 2015

Muzeum umění Olomouc v pondělí 21. září uzavřelo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek je určen na nákup souboru 33 serigrafií světoznámého umělce Victora Vasarelyho. První veřejná sbírka v historii muzea nakonec vynesla bezmála 56 tisíc korun. Ředitel Michal Soukup poděkoval všem donátorům a ubezpečil je, že díla průkopníka op-artu se stanou ozdobou olomouckých muzejních sbírek.

Na kontě veřejné sbírky, kterou v červnu vyhlásil Spolek přátel Muzea umění, bylo v pondělí 21. září zhruba 51 400 korun. Největší, dvacetitisícový dar věnovali manželé Burešovi z Olomouce. Zakládající členka spolku Jindřiška Burešová se přiznala k lásce ke geometrii. „Mají k sobě blízko jen tím, že jsou to oba logické obory, ale milovala jsem ji už na Slovanském gymnáziu,“ řekla původní profesí neuroložka. Vasarelyho serigrafie Jindřiška Burešová obdivuje i proto, že podle ní předznamenaly vývoj počítačové grafiky. „Každé jeho dílo ve mně rezonuje,“ dodala mecenáška. Donátoři mohli přispívat také do kasičky v pokladně Muzea moderního umění. Ta obsahovala zhruba 4 500 korun. 

Ředitel muzea Michal Soukup poděkoval Spolku přátel za vyhlášení sbírky a především všem dárcům. „Vážíme si každého příspěvku, i těch nejdrobnějších. Věřím, že až budeme serigrafie vlastnit, donátoři si vzpomenou, že Vasarely je v Olomouci i díky nim,“ uvedl. Přestože se veřejnou sbírkou nepodařilo získat předpokládaných 300 tisíc korun, Soukup ubezpečil, že muzeum si jedinečnou akviziční příležitost nenechá ujít. „Můžeme být jedinou státní institucí v České republice, která bude vlastnit tak početný soubor Vasarelyho prací a uděláme vše pro to, aby tomu tak bylo,“ podotkl. Sbírkou totiž podle něj nekončí fundraisingové aktivity muzea. „Oslovujeme další mecenáše, kteří by mohli přispět vyšší částkou,“ vysvětlil s tím, že muzeum akvizici administrativně uzavře do konce roku.

Muzeum umění Olomouc již na konci loňského roku díky příspěvkům ministerstva kultury a Olomouckého kraje získalo Vasarelyho tapiserii Harmas (1966) a obraz Terek (1951). Dobré kontakty s Vasarelyho vnukem a správcem umělcovy pozůstalosti Pierrem Vasarelym přinesly počátkem roku příležitost obohatit sbírky o soubor 33 grafických listů z let 1937–1986. Veřejnost si mohla soubor Vasarelyho děl prohlédnout od 29. ledna do 20. září. Výstavu rozdělenou na dvě části navštívilo celkem 17 511 lidí.

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 17. 6. 2024

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022