Kontakt pro novináře:

Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz

Následujte nás

Dohnat a předehnat | Československý a polský design 60. let 20. století

15. 10. 2015 – 24. 1. 2016
Muzeum moderního umění | Salon, Kabinet

KONCEPCE VÝSTAVY | Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk
SPOLUPRÁCE | Barbara Banaś, Jan Jeništa,
TEXTY | Jan Jeništa
KURÁTORKA | Klára Jeništová
PŘEKLADY | Adéla Horáková, Karel Pechal
FOTOGRAFIE | Justyna Fedec, Zdeněk Sodoma
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Jan Jeništa, Marek Novák
GRAFICKÝ DESIGN | Grupa Projektor, Petr Šmalec
INSTALACE | Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
PROPAGACE | Petr Bielesz
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY | David Hrbek, Michaela Soukupová
DOPROVODNÉ PROGRAMY | Jiří Bartoník
ZAPŮJČITELÉ | Muzeum Zabawy i Zabawek Kielce, Slovenské múzeum dizajnu v Bratislavě, Terryho ponožky, Jan Jeništa, Barbara Banaś, Filip Spek, Antonín Kratochvíl, Ondřej Čapek

Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Muzea umění Olomouc a BWA Wrocław − Galerie Sztuki Współczesnej za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Polského institutu v Praze a Mezinárodního visegrádského fondu.

 

Více než 500 exponátů ze zlaté éry tzv. bruselského designu představí od 15. října Muzeum umění Olomouc na výstavě Dohnat a předehnat. Projekt poprvé v České republice konfrontuje československý a polský design 60. let a navazuje na výstavu Wojna i Pokój, která se vloni uskutečnila v polské Vratislavi. „Muzeum umění se tak do konce ledna příštího roku stane nejen místem srovnávání, ale především společným domovem dvou designových škol,“ uvedl spoluautor výstavy Jan Jeništa. Její podobu mohou ovlivnit i návštěvníci zapůjčením vlastních exponátů.

Československá účast na první poválečné světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu byla podle Jeništy triumfální. „Pavilon i expozice ukázaly konkurenceschopnost naší produkce a pro domácí design představovaly milník. V našich podmínkách znamenalo kladné přijetí bruselského stylu jeho rychlé zdomácnění a rozšíření do veškerých oblastí života,“ připomněl Jeništa.

Československý výstavní pavilon našel odezvu i v sousedním Polsku, jehož návrháři pracovali v obdobných podmínkách socialistického hospodářství. „Přestože se Polsko světové výstavy neúčastnilo, vzápětí se zapojilo do hry a zakrátko už přestalo být jasné, čí nápad byl první, kdo koho kopíroval, kdo má právo pyšnit se vlastnictvím patentu, a konečně – kdo to zvládl lépe,“ uvedl spoluautor výstavy.

A právě pomyslný „souboj“ dvou sousedních designových škol je základním konceptem výstavy Dohnat a předehnat. „Náš projekt nechce a ani nemůže být porovnáván s velkou výstavou Bruselský sen, kterou v roce 2008 pořádala Galerie hlavního města Prahy. Jeho jedinečnost spočívá v možnosti konfrontace československého a polského designu z jeho zlaté éry,“ upozornila kurátorka Klára Jeništová. Ve dvou výstavních sálech bude podle ní k vidění více než 500 předmětů od poštovních známek a zápalkových nálepek přes knihy, gramodesky a průmyslový design až po lisované sklo, porcelán, nábytek nebo slavný skútr Čezeta, přezdívaný pro svůj charakteristický tvar „prase“. 

„Vystavíme i takové sběratelské kuriozity, jako byly kdysi populární zvukové pohlednice nebo dva modely telefonních přístrojů, které se nikdy nedostaly do výroby. Návštěvníci uvidí i laminátové židle Miroslava Navrátila, které znají z českých tramvají, nebo nejpopulárnější křesílko 366 Józefa Chierowského, kterého se vyrobilo půl milionu kusů,“ vyjmenovala některé atraktivní exponáty kurátorka.

Velkou pozornost věnovali autoři výstavy dobovým hračkám. Dokonce se jim podařilo v Polsku objevit dosud neznámý soubor, inspirovaný tvorbou Libuše Niklové, a to včetně proslulého harmonikového kocoura. „Zahraniční varianty harmonikových a gumových hraček bude možné srovnat v jedné vitríně s originály z Fatry Napajedla a Gumotexu Břeclav. Nikdy předtím se na jedné výstavě nesešly,“ upozornil Jeništa, který však za vrchol výstavy považuje konfrontaci polského a československého porcelánu. „Mezi více než šedesáti objekty totiž nechybějí například slavné kávové servisy Jaroslava Ježka a figurky zvířat Mieczysława Naruszewicze, které jsou ceněným sběratelským artiklem po celém světě,“ vyzdvihl význam exponátů Jeništa s tím, že pomyslný souboj mezi československým a polským porcelánovým designem rozhodnou diváci. „Návštěvníci budou moci hlasovat, která produkce je lepší,“ vysvětlil.

Veřejnost se může podílet i na podobě samotné výstavy, a to doplňováním tzv. bruselského pokojíčku. „Pokud návštěvníci najdou doma designové poklady z šedesátých let, budeme vděční, když nám na email brusel@olmuart.cz zašlou jejich fotografie. My si z jejich nabídky vybereme a některé kusy doplníme na výstavu,“ požádala Jeništová veřejnost o spolupráci.

Výstava v Muzeu umění Olomouc navazuje na projekt Wojna i Pokój, který vloni uspořádala Galerie současného umění v polské Vratislavi. Výstavu postupně s velkým úspěchem převzali i v dalších polských městech (Kielce a Gdyně). „Olomouckou variantu jsme ale rozšířili o čtyřicet nových exponátů z polských soukromých sbírek a zhruba desítku nových předmětů od českých sběratelů,“ doplnil Jeništa.

Výstavu, která potrvá do 24. ledna příštího roku, doplňuje bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude například beseda s jednou z prvních československých manekýn Melánií Vančurovou, projekce filmu Dáma na kolejích, rodinný workshop, během nějž si účastníci vytvoří originální sadu karet ke hře Černý Petr, a také řada komentovaných prohlídek a animačních programů pro všechny typy škol.

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Úterý | 17. 9. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022