Kontakt pro novináře:

Mgr. Tomáš Kasal
Tiskový mluvčí
(+420) 585 514 282, (+420) 602 671 477
kasal@muo.cz

Následujte nás

Na hlubinu

Na hlubinu
Malířské výstavy při Akademických týdnech na Svatém Kopečku v letech 1938–1940

2. 10. 2014 – 11. 1. 2015
Muzeum moderního umění | Kabinet, Salon

AUTOŘI VÝSTAVY | Jan Andres ml., Jan Andres st.
KURÁTORKA | Gabriela Elbelová
TEXT | Jan Andres ml., Jan Andres st.
PŘEKLAD | Hana Logan
GRAFICKÝ DESIGN | Petr Šmalec
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Marek Novák
INSTALACE | Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář, Kamil Zajíček

Výjimečnou sondou do duchovně orientovaného výtvarného života na sklonku první republiky je výstava nazvaná Na hlubinu, která se ve čtvrtek 2. října otevírá v Muzeu moderního umění v Olomouci. Projekt autenticky rekonstruuje malířské výstavy mladého křesťanského umění, které se konaly v letech 1938–1940 na Svatém Kopečku u Olomouce jako doprovodný program setkání katolických intelektuálů - tzv. moravských Akademických týdnů. Na přípravě výstavy muzeum spolupracovalo s matematikem, univerzitním profesorem Janem Andresem a jeho synem Janem Andresem mladším.

Akademické týdny na Svatém Kopečku u Olomouce pořádali moravští katoličtí intelektuálové po pražském vzoru. „První pražská akce, stejně jako několik následujících ročníků, proběhla v režii bratří dominikánů, zejména P. Metoděje Habáně OP v Břevnově v roce 1933. Program sestával z besed, projekcí a přednášek z mnoha různých oblastí sjednocených křesťanskou názorovou platformou,“ řekl spoluautor koncepce výstavy, matematik a spisovatel Jan Andres starší.

Mladí moravští katoličtí intelektuálové se pražských Akademických týdnů zúčastňovali a u několika z nich, v čele s Václavem Stratilem starším, časem dozrála myšlenka uspořádat obdobnou akci také v domácím prostředí. A tak se v prvním srpnovém týdnu roku 1936 konal na Svatém Kopečku první ročník moravských Akademických týdnů s velmi pestrým a zajímavým programem. „Tři ročníky této akce, konkrétně v letech 1938–1940, pořadatelé obohatili o malířské výstavy soudobého mladého křesťanského umění,“ doplnila kurátorka výstavy Gabriela Elbelová.

První dvě výstavy doprovázely skromné katalogy se seznamem vystavených děl od zúčastněných umělců – Vojtěcha Berky, Václava Boštíka, Rudolfa Lásky, Stanislava Menšíka, Rudolfa Michalika a Josefa Pýchy. „Třetí výstava pak proběhla vzhledem k válečným událostem v redukované podobě pouze za účasti Vojtěcha Berky, Václava Boštíka, Stanislava Menšíka a nově sochaře Františka Rady,“ dodal Andres.

Muzeum umění Olomouc se vzhledem k atraktivitě a nadčasovosti tvorby zastoupených autorů rozhodlo výstavy rekonstruovat v rámci výstavního projektu Na hlubinu. Název si pořadatelé vypůjčili od stejnojmenné dominikánské duchovní revue vydávané v Olomouci v letech 1926–1948. „Pro návštěvníky bude zcela určitě překvapením raná tvorba nejznámějšího z vystavujících autorů, Václava Boštíka. Vystaveny budou jeho krajiny, figurální náměty i zátiší,“ řekla Elbelová. Zajímavá jsou podle ní také díla pozapomenutého malíře Josefa Pýchy, jehož tvorba byla velmi kladně hodnocena dobovými výtvarnými kritikami. Za pozornost rozhodně stojí také stylově pestrý soubor obrazů svatokopeckého malíře Stanislava Menšíka. Nejrozsáhlejší konvolut na těchto výstavách představil nejstarší z vystavujících autorů, olomoucký malíř německé národnosti Rudolf Michalik.

Exponáty pocházejí ze sbírek Muzea umění Olomouc, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerie výtvarného umění v Ostravě a téměř dvaceti soukromých sbírek. Výstavu, která bude zahájena 2. října a potrvá do 11. ledna, doprovází výpravný katalog.

Fotogalerie
Stanislav Menšík

Madona, 1938, olej, plátno

Stanislav Menšík

Zázračný rybolov, 1939

Rudolf Michalik

Hrad sv. Grálu, 1931

František Rada

Smutek, 1941

Václav Boštík

Ukřižování, (1938), akvarel, papír

Václav Boštík

Smutný den (Krajina), (1939), olej, plátno

Josef Pýcha

Ukřižování (návrh na mozaiku), (do 1938) 

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 28. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022