Bohatý program edukačního oddělení rozšíří nový cyklus videí, určeny především dětem, EDU na drátě. Díky němu se můžete těšit na rozmanité nápady a podněty k výtvarné činnosti pod taktovkou našich lektorek a lektorů: Terezie Čermákové, Davida Hrbka, Hany Lamatové, Marka Šobáně a Pavlíny Wolfové za asistence Kamila Zajíčka a Terezy Hrubé.
Věříme, že vám výtvarné nápady našich lektorek a lektorů budou dělat radost. A nás zase potěší, když se s námi podělíte o výsledky vašeho tvoření a hotová díla zašlete na adresu horak@muo.cz.
Magická madona
lektorka: Hana Lamatová
Květnová lekce z cyklu EDU na drátě je vskutku téměř magická. Nechte se inspirovat krásným obrazem a vydejte se na objevnou cestu pod jeho povrch, kam vaše oči běžně nedohlédnou. Pod vedením lektorky Hany Lamatové si společně vytvoříte kouzelný obrázek. Lekce je určena pro děti od 12 let i kreativně založené dospělé.
- pracovní list k lekci Magická madona
Květina pro pana Slavíčka
lektorka: Terezie Čermáková
Procházka světem výtvarného umění nás v jarní lekci z cyklu EDU na drátě zavede až do slavné Paříže, a to do roku 1874. Pod vedením lektorky Terezie Čermákové je pro děti připraveno tvoření inspirované malíři impresionismu. Tentokrát necháme stranou přesné obrysy a detaily, budeme se soustředit na barevnou náladu a společně navrhneme pestrobarevné květiny do zahrady z obrazu Antonína Slavíčka.
Věříme, že vám naše výtvarné nápady budou dělat radost. A nás zase potěší, když se s námi podělíte o výsledky vašeho tvoření a hotová díla zašlete na adresu cermakova@muo.cz.
Moje město
lektorka: Terezie Čermáková
Představte si, že byste si mohli navrhnout kousek města přesně podle svých představ. Třeba jednu ulici. Jaká by byla? A právě to si mohou děti vyzkoušet pod vedením lektorky Terezie Čermákové v únorové lekci z cyklu EDU na drátě. Tentokrát jsme pro vás připravili tvoření inspirované výstavou O městě, krajině, umění, která představuje urbanistické, architektonické a výtvarné dění v Olomouci v letech 1919 až 1989. Věříme, že vám naše výtvarné nápady budou dělat radost. A nás zase potěší, když se s námi podělíte o výsledky vašeho tvoření a hotová díla zašlete na adresu cermakova@muo.cz.
- pracovní list k lekci Moje město
Neposedné barvy
lektorka: Terezie Čermáková
Novou inspiraci pro domácí tvorbu nabídne výtvarná lekce z cyklu EDU na drátě pod vedením lektorky Terezie Čermákové. Tentokrát lekci ovládnou neposedné barvy. Děti se tak mohou těšit na pokusy s mícháním barev a tvoření inspirované obrazem Linie č. 56 od Zdeňka Sýkory. Věříme, že vám naše výtvarné nápady budou dělat radost. A nás zase potěší, když se s námi podělíte o výsledky vašeho tvoření a hotová díla zašlete na adresu cermakova@muo.cz.
Hlava nehlava
lektorka: Terezie Čermáková
Někdy se nám může zdát, že je celý svět vzhůru nohama a je těžké neztratit v tom zmatku hlavu. A co to vlastně znamená, když se řekne „ztratit hlavu“? Nejen to se děti dozví k prosincové lekci z on-line cyklu EDU na drátě. Lektorka Terezie Čermáková tentokrát připravila hned tři tvůrčí úkoly, během kterých si můžete i doma vytvořit vlastní jedinečné obrazy. A v hlavní roli této výtvarné lekce – hlava.
Krajina barev
lektorka: Terezie Čermáková
Výtvarná lekce z oblíbeného cyklu EDU na drátě s lektorkou Terezií Čermákovou nabídne dětem inspiraci pro domácí tvorbu. Tentokrát si budeme povídat o ptáčcích, krajině a pestrobarevné paletě, kterou ukrývá svět kolem nás. Věříme, že vám naše výtvarné nápady budou dělat radost. A nás zase potěší, když se s námi podělíte o výsledky vašeho tvoření a hotová díla zašlete na adresu cermakova@muo.cz.
- Návod na skládanku ptáčka najdete ZDE.
Pocta starým zdem
lektorka: Hana Lamatová
Dnes se necháme inspirovat starými zdmi Arcidiecézního muzea Olomouc. Pod vedením lektorky Hanky se naučíte jednoduchou grafickou techniku a proniknete do světa nástěnné malby.
- pracovní list k lekci Pocta starým zdem
Akce STO
lektor: David Hrbek
Akční umění je od druhé poloviny minulého století neodmyslitelnou součástí výtvarného umění. Akce (nebo taky happening, což by se dalo přeložit třeba slovem „událost“) se odehrává ve veřejném prostoru a to povětšinou mezi nic netušícími náhodnými kolemjdoucími, kteří se tak stávají nedílnou součástí akce. My jsme pro naši ukázku použili text STO experimentálního básníka a vizuálního umělce Ladislava Nováka z Třebíče. Zmíněný text z Novákovy knihy Receptář je sám o sobě návodem k akci. Společně s lektorem Davidem se tak můžete alespoň na chvíli stát performery i vy.
- pracovní list k lekci Akce STO
…až oči přecházejí
lektorka: Terezie Čermáková
V další lekci z cyklu EDU na drátě si představíme malíře, sochaře a grafika Victora Vasarelyho, který je jedním z předních představitelů Op-artu. Co se pod tímto označením skrývá? No především magická smyslová hra pro oči. A společně s lektorkou Terezou si můžete vyrobit papírovou skládačku inspirovanou právě op-artovým uměním.
- databáze CEAD │ Victor Vasarely
- pracovní list k lekci …až oči přecházejí
Liška Bystrouška
lektorka: Pavlína Wolfová
Víte, že světově známá liška Bystrouška drandila a skotačila bouzovskými lesy? Je to pravda! Vážně, ať mi zaskočí zaječí chlup, jestli šidím! Kdo věří i nevěří, ať tam kvapem poběží! Utíkejte! Ale pak se zase vraťte. Na malé zrzavé divadlo, o všem, co váz zrovna napadlo! Těší se na vás lektorka Pavlína a další lekce z cyklu EDU na drátě.
- pracovní list k lekci Liška Bystrouška
Živly žijí! II.
lektor: Marek Šobáň
Oheň, voda, země, vzduch - tyto čtyři přírodní živly jsou všude kolem nás. Není proto divu, že se uvažování o nich stalo součástí lidské kultury. Tedy i té výtvarné. S živly si v rámci tvůrčí lekce budeme pohrávat i my a zapojíme je přímo do výtvarného procesu. V druhé části se nám představí země a vzduch.
Živly žijí! I.
lektor: Marek Šobáň
Oheň, voda, země, vzduch - tyto čtyři přírodní živly jsou všude kolem nás. Není proto divu, že se uvažování o nich stalo součástí lidské kultury. Tedy i té výtvarné. S živly si v rámci tvůrčí lekce budeme pohrávat i my a zapojíme je přímo do výtvarného procesu. V první části se nám představí oheň a voda.
Setkání pod nebesy
lektor: David Hrbek
Písmena a slova jako vizuální symboly mají své místo také ve výtvarném umění. Najdeme je v dílech umělců, kteří byli fascinováni vztahem mezi písmem a obrazem a objevovali možnosti netradiční poezie. Společně s lektorem Davidem se můžete alespoň na chvíli stát básníkem také vy.
Senzorické zjevení
lektorka: Hana Lamatová
Dnes se necháme inspirovat legendou o zjevení na Svatém Kopečku, která se vypráví již dlouho a podnítila k tvorbě mnoho umělců. Zdalipak ji znáte? Ponořte se nyní v lekci i vy do neobyčejného smyslového zjevení pod vedením lektorky Hanky.
Tajemná zahrada
lektorka: Terezie Čermáková
Příroda kolem nás nabízí světu umění rozmanitou inspiraci. V lekci se společně vydáme za dobrodružstvím tajemné zahrady a vyzkoušíme si techniku, které se říká frotáž.
EDU na drátě
lektoři: Terezie Čermáková, Hana Lamatová, David Hrbek, Marek Šobáň a Pavlína Wolfová
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30-18.00 |
Pátek | 21. 3. 2025
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241