Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Zemřela Terry Haass, pařížská umělkyně z Moravy

AKTUALITA | 11. 3. 2016 

Ve věku nedožitých 93 let zemřela v noci na 1. března v Paříži sochařka, malířka a grafička s moravskými kořeny Terry Haass. Informaci potvrdila historička umění Gina Renotiére, kterou s umělkyní pojilo dlouholeté přátelství a v roce 2006 připravila v Muzeu umění Olomouc její rozsáhlou retrospektivu.

Terry Haass se narodila 17. 11. 1923 v Českém Těšíně. Část dětství strávila v Mohelnici, studovala dívčí odbornou školu Pöttingeum v Olomouci, poté kvůli židovskému původu v roce 1939 utekla před nacisty z Československa do Francie. Tady vystudovala dějiny umění a živě se zajímala o staré i moderní umění.

V roce 1941 se odstěhovala do New Yorku. O pět let později vstoupila do ateliéru Williama Stanleye Haytera, který do New Yorku již v roce 1940 přemístil z Paříže svůj slavný „Atelier 17“. Tam se poznala a spolupracovala po boku mimo jiné Joana Miróa, Andréa Massona nebo Yvese Tanguyho. V roce 1951 odešla do Paříže, kde se v tiskařské dílně Rogera Lacourièra setkala například s Pablem Picassem. Ve stejné době studovala mezopotamskou archeologii a získala v tomto oboru diplom na Ecole du Louvre. Účastnila se významných vykopávek na Blízkém a Středním východě – v Izraeli, Turecku, Libanonu, Afghánistánu a Iránu. Přátelila se s dcerou Alberta Einsteina, organizovala pomoc pro děti z Tibetu.

Její výtvarná tvorba je zastoupena ve sbírkách muzeí a galerií po celém světě (např. Anglie, Belgie, Brazílie, Dánsko, Německo, Spojené státy, ale také Kamerun). Rozsáhlou kolekci vlastní i Muzeum umění Olomouc, které Terry Haass uspořádalo v roce 2006 rozsáhlou retrospektivu s názvem Světlo - prostor - čas. Výstava nabídla průřez její tvorbou od 40. let 20. století po současnost. Představila její grafické práce, obrazy, plastiky i kostýmní návrhy. Součástí výstavy byl dokumentární film Terry z Montmartru režisérky Olgy Špátové, který odvysílala Česká televize.

„Terry Haass žila neuvěřitelně bohatý, tvůrčí a smysluplný život. Neměla čas na únavu, nepřipouštěla si ani věk, ani čas, stále měla tvůrčí plány. Je pro mě ctí, že jsem se s tak činorodou a charakterní ženou mohla potkat a spolupracovat s ní,“ vzpomněla historička umění a kurátorka olomoucké výstavy Gina Renotiére.

Fotogalerie
Terry Haass

2006, Foto: Lumír Čuřík

Z výstavy Světlo - prostor – čas

Muzeum umění Olomouc, 2006, Foto: Lumír Čuřík

Z výstavy Světlo - prostor – čas

Muzeum umění Olomouc, 2006, Foto: Lumír Čuřík

Z výstavy Světlo - prostor – čas

Muzeum umění Olomouc, 2006, Foto: Lumír Čuřík

Terry Haass

Tajemná komnata, 1995

Terry Haass

Bílé tělo, nedat. (70. léta 20. století)

Terry Haass

Jenůfa, 2003


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 1. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022