Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Dnes začaly první přípravy na koncert dirigenta Pendereckého

AKTUALITA | 9. 5. 2018

Jeden z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století, polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki, zahájí společně s krakovskou filharmonií výstavu Rozlomená doba, která začíná 20. září v Muzeu umění Olomouc.

Slavnostní koncert se uskuteční v kostele Panny Marie Sněžné a právě dnes tam architekt postavil část pódia, aby zjistil jak velkou plochu budou hudebníci potřebovat. Podle toho bude také zbytek pódia vyroben. Až bude pódium kompletní mělo by mít rozlohu padesáti metrů čtverečních. 

Ředitel MUO Michal Soukup jednal už v únoru s ředitelem krakovské filharmonie Bogdanem Toszou a sbormistryní Teresou Majka-Pacanek o podmínkách vystoupení.

"Jsou to nádherné prostory," uvedla Majka-Pacanek. "Pan Pendercki bude nadšený," doplnila na adresu světoznámého dirigenta, pro něhož bude vystoupení svým způsobem oslavou letošních pětaosmdesátin. Tento koncert zároveň zahájí Podzimní festival duchovní hudby v Olomouci.

Výstava Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí 1908-1928 je největším projektem svého druhu v České republice k tzv. osmičkovému výročí. Jeho cílem je ukázat vzájemnou spolupráci jednotlivých umělců a uměleckých skupin, kteří v oblasti bývalého Rakouska-Uherska a nově vzniklé Evropy působili, osobně se znali a sledovali na kolektivních výstavách vlastní tvorbu, kterou měli možnost poznat i prostřednictvím mnoha časopisů a sborníků. Díky těmto bohatým, dlouhodobě se rozvíjejícím kontaktům docházelo mezi nimi k vnitřním podnětům, vlivům a inspiracím, následně podnítily vznik nových uměleckých forem.

V Muzeu umění Olomouc se výstava koná od 20. 9. 2018 do 27. 1. 2019 a poté bude postupně až do roku 2020 putovat k partnerům projektu, kterými jsou Mezinárodní centrum kultury v Krakově, Galéria mesta Bratislavy a Janus Pannonius Múzeum Pécs. Výstavní projekt se koná pod záštitou ministrů kultury V4, na jeho zahájení přijede předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Fotogalerie
Zkouška pódia v kostele Panny Marie Sněžné
Zkouška pódia v kostele Panny Marie Sněžné
Zkouška pódia v kostele Panny Marie Sněžné
Zkouška pódia v kostele Panny Marie Sněžné
Zkouška pódia v kostele Panny Marie Sněžné
Jednání o koncertu začala už v únoru

Únorové setkání v olomouckém chrámu Panny Marie Sněžné. Zleva: ředitelka Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci Dobromila Hamplova, ředitel MUO Michal Soukup, ředitel krakovské filharmonie Bogdan Tosza, sbormistryně krakovské filharmonie Tereza Majka-Pacanek.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Sobota | 13. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022