Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava Květy a jiné světy má reprízu v Pardubicích

AKTUALITA | 25. 9. 2017

Od minulého týdne si mohou návštěvníci Východočeské galerie v Pardubicích prohlédnout výběr z unikátní kolekce art brut Muzea umění Olomouc. Reprízu tam má totiž výstava Květy a jiné světy.

„Je to rozšířená repríza výstavy, která byla loni v Olomouci. Návštěvníci na ní uvidí zajímavá díla z oboru art brut z Čech a Moravy, především soubor medijních kreseb," říká kurátorka výstavy Anežka Šimková.

Výstava představuje návštěvníkům na sto exponátů a asi třicet jmen umělců. „Téma květů, které jsou zde obrazem a symbolem, řekněme "vnitřní přírody" svých tvůrců, v olomoucké kolekci převažuje. Zvláště vyniká soubor kreseb Anny Zemánkové, skutečné královny art brut, oceňované po celém světě,“ zdůrazňuje Šimková. 

Z medijní tvorby jsou tu vystaveny malé kolekce třeba Adély Ducháčové, Cecilie Markové, Vlasty Kodríkové, Anny Haskel nebo Josefa Chabinioka. 

Výstava v Pardubicích je navíc rozšířenou reprízou loňské výstavy. „Olomouckou kolekci jsme rozšířili o asi desítku soukromých výpůjček, abychom doplnili profil třeba významného slezského tvůrce Josefa Kotziana, od něhož máme zatím v Olomouci jen dvě práce", vysvětluje Šimková.

Výstava v Pardubicích potrvá až do 7. ledna 2018, podrobnosti najdete ZDE.

Kolekce art brut
Muzeum umění Olomouc se po roce 1990 začalo zaměřovat ve sbírkotvorné činnosti i na oblasti, které se doposud v českých galerijních sbírkách téměř neobjevovaly, tedy i na marginální projevy umění - art brut - které je ovšem schopno díky své vnitřní energii a autentičnosti přinášet do umění oživující záchvěvy. Ve skladbě kolekce art brut naprosto převažují medijní kresby díky silné tradici spiritistického hnutí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Na počátku sbírky stálo přesvědčení, že tento vzácný a dnes již těžko dostupný autentický materiál je také nedílnou součástí výtvarné kultury a doplňuje její obraz. Muzeum umění dnes vlastní v Česku největší veřejnou kolekci art brut, v níž je zastoupeno kolem 50 autorů od nejznámějších až po anonymní tvůrce.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022