Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Vánoce jako z šedesátých let

AKTUALITA | 15. 12. 2015

Stylově nazdobený stromeček se nově objevil na výstavě československého a polského designu 60. let minulého století Dohnat a předehnat.

 „Interiér bruselského pokoje obměňujeme pravidelně, tentokrát jsme chtěli pro návštěvníky muzea nabudit atmosféru Vánoc,“ vysvětlila kurátorka výstavy Klára Jeništová. 

Originální jsou dobové ozdoby včetně světelného řetězu a dobový je i balicí papír na dárcích. „Chtěli jsme ukázat typické Vánoce přelomu šedesátých a sedmdesátých let,“ dodala Jeništová. Právě podle balicího papíru bylo tehdy možné už předem rozeznat, co bude uvnitř. Balicí papír si každé družstvo nebo podnik vyráběly vlastní a zboží se balilo přímo v obchodech. 

„Všechny rekvizity jsou autentické po babičce autora výstavy Jiřině Polanecké z Prahy. Její Vánoce byly každoročně stejné,“ uvedla Jeništová.

Baňky pocházejí z českých skláren a díky ručnímu malování je každý kus vlastně originálem. Jak Jeništová upozornila, tehdy se na trhu jiné než české ozdoby ani nevyskytovaly. 

Stromeček zůstane v expozici minimálně do Tří králů. Pokud by vydržel déle, bude v ní až do konce výstavy, tedy do 24. ledna. 

Další menší stromeček je ve výloze muzea, která na výstavu Dohnat a předehnat s bruselským pokojíčkem upozorňuje. Za zmínku určitě stojí jeho výzdoba – ručně vyráběné řetězy z alobalu.

Chcete si své dárky zabalit do retro papíru? Stáhněte si balicí papíry pod článkem, v sekci Ke stažení!

Fotogalerie
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
balicí papír
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 1. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022