Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Tizian inspiroval více než sto umělců

AKTUALITA | 11. 5. 2016

Více než sto českých výtvarných umělců se připojilo k výstavnímu projektu Memento Tiziani / Příběh Proměn v dílech současných umělců, který od 19. května v kroměřížské Galerii Orlovna a v Arcibiskupském zámku připomene 440 let od úmrtí italského renesančního malíře Tiziana Vecellia. Kokolia, Císařovský, Róna, Merta, Balabán, Jirků a další etablovaní i začínající malíři a sochaři vyslyšeli výzvu pořadatelů a vytvořili parafráze na Tizianův světoznámý obraz Apollón a Marsyas, který je součástí kroměřížských arcibiskupských sbírek.

Výstavu připravila Galerie Orlovna ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Arcibiskupským zámkem a zahradami v Kroměříži. Její hlavní část bude instalovaná v Galerii Orlovna. Tizianovým dílem inspirované obrazy a sochy však budou také v obrazárně Arcibiskupského zámku v Kroměříži a v Rotundě kroměřížské Květné zahrady. 

Podle Aleše Vrtala z Galerie Orlovna jsou díla stylově i technicky velmi rozmanitá. „Jsou mezi nimi abstraktní malby i realistická ztvárnění tématu. Nechybějí ani fotografie nebo práce na dřevě. Výtvarníci měli jen dvě omezení, jednak parafrázovat Tizianův obraz Apollón a Marsyas a pak v rozměru obrazů, kdy měli vycházet z Tizianova originálu v poměru 1:2,“ řekl Vrtal.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 19. května v 17 hodin v Galerii Orlovna, v Arcibiskupském zámku výstava začne v 18.30 hodin. Součástí vernisáže bude také hudební vystoupení - zazní renesanční hudba v autentickém podání na dobový hudební nástroj vihuela.

Výstavu, která potrvá do 15. září doplní řada doprovodných akcí, například komentované prohlídky vedené samotnými autory vystavených děl, koncerty, workshopy, ale především již tradiční kroměřížská Noc galerií, která se uskuteční 3. června. Při této příležitosti bude vydán obsáhlý katalog k výstavě. Podrobnosti najdete na www.galerie-orlovna.cz.

Tizianův obraz Apollón a Marsyas (po 1550 ) je nejvýznamnějším klenotem kroměřížských arcibiskupských sbírek. Monumentální, více než dvoumetrové plátno je od 2. března ozdobou výstavy v Met Bruer - nové budově Metropolitního muzea v New Yorku. Jedno z nejslavnějších světových muzeí výměnou za Tiziana zapůjčí do olomouckého Arcidiecézního muzea obraz španělského manýristy El Greka Klanění pastýřů.

Fotogalerie
Tiziano Vecellio zv. Tizian

Apollón a Marsyas, po 1550

Daniel Balabán
Tomáš Císařovský
Aleš Hudeček
Boris Jirků
Vladimír Kokolia
Jaroslav Kovanda
Miroslav Malina
Vladimír Merta

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022