Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Šestý festival Art Brut Film představil francouzskou Fabuloserii

AKTUALITA | 31. 3. 2017

Křest publikace Atlas spontánního umění odstartoval včerejší festival Art Brut Film v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Šest filmových dokumentů představilo autory, jejichž díla jsou umístěna v La Fabuloserie – Muzeu Art Brut. Pomyslnou kmotrou se stala Sophie Bourbonnaisová, dcera zakladatele muzea Alaina Bourbonnaise.

Sbírka  La Fabuloserie začala vznikat  ve Francii v šedesátých letech 20. století, kdy se úspěšný architekt Alain Bourbinnais (1925 – 1988) začal zajímat o spontánní tvorbu  autodidaktů. V roce 1971 se kontaktuje s  Jeanem Dubuffetem a s jeho podporou otevírá v roce 1972 v Paříži galerii  „syrového umění“ Atelier Jacob. Jean Dubuffet později v roce 1975 svoji soukromou sbírku art brut přenesl do švýcarského Lausanne, kde je dodnes vystavena.

„Tehdy mi bylo sedmnáct let. Chodívala jsem tam každé odpoledne a pak i celou sobotu vypomáhat,“ zavzpomínala Sophie Bourbonnaisová na dobu, kdy se stala studentku Sorbony. Na ateliér navázala v roce 1983 La Fabuloserie v burgundské obci Dicy, kde měli venkovský dům. 

Z Paříže do Dicy

Dnes má muzeum díla asi 150 autorů. Alain Bourbonnais  se s nimi vždy napřed setkával, teprve poté nakupoval. „Otec nerad cestoval a měl fobii z létání, takže se nedostal moc daleko. A protože nesbíral nic bez kontextu, většinou se jedná o francouzské autory, výjimečně o belgické nebo italské,“ poznamenala Bourbonnaisová.

Jednou z jeho aktvit byly i filmové dokumenty o těchto umělcích. „Společně se sestrou se nyní snažíme sbírku rozšiřovat, jsme otevřené i případné spolupráci na dalších filmech s režisérem Philippem Lespinassem,“ uvedla Bourbonnaisová. Právě tyto filmy byly promítány v Arcidiecézním muzeu.

Z půldruhé stovky umělců Bourbonnaisová těžko hledala, kterého by vyzdvihla. „Většinu jsem znala spolu osobně. Do dneška se s některými setkávám a jsme přátelé. Ale nejblíž mám asi k dílu Francise Marshalla,“ přiznala. 

Petříčkův kolotoč

Magnetem La Fabuloserie je Pierre Avezard přezdívaný Petříček (Petit Pierre) a jeho mechanický kolotoč zvaný Manéž. Jeho údržba je drahá, náročná a nepřetržitá. Sophie Bourbonnaisová se na ní sama podílí. 

Údržba je drahá, náročná a nepřetržitá. Sama udržuje a spravuje mechanismy, čistí a promazává. „Je to pro mě vyloženě radost všechno natřít a namazat. Má mnoho součástek a převodů,“ vysvětlila. Konzervátorské i jiné práce ve vlastním muzeu ji stále baví bez ohledu na to, že na ni mají vlastní personál. 

Šestý ročník nekomerční přehlídky filmů a videosnímků, věnovaných pozoruhodnému fenoménu art brut byl postaven na snímcích o Fabuloserii a umělcích Émilu Ratierovi, Francisu Marshallovi nebo Petit Pierrovi. Pořadateli festivalu byli Muzeum umění, sdružení ABCD a Art Map, vydavatel pokřtěné publikace. 

Foto: Tereza Hrubá

Fotogalerie
Art Brut Film.
Art Brut Film.
Art Brut Film.

Křest: Sophie Bourbonnaisová zcela vpravo, vedle ní ředitel festivalu Pavel Konečný.

Art Brut Film.
Art Brut Film.

Sophie Bourbonnaisová, dcera zakladatele muzea Alaina Bourbonnaise.

Art Brut Film.
Art Brut Film.
Art Brut Film.
Art Brut Film.
Art Brut Film.

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022