Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Sametovou revoluci připomene výstava, divadla i happening

AKTUALITA | 11. 11. 2019 

Vladislav Galgonek, Petr Zatloukal, Milena Valušková, Jindřich Štreit, Zdeněk Sodoma, Michal Štosel či Luděk Peřina – ti všichni před třiceti lety fotili klíčové okamžiky sametové revoluce v Olomouci a nejen zde. Nyní vám Muzeum umění představí jejich, mnohdy nikdy nepublikované snímky, na výstavě 1989. Ta odstartuje 14. listopadu muzejní oslavy 30 let svobody.

Během vernisáže výstavy bude navíc pokřtěna kniha mapující rok 1989, která vzniká ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. „Kniha Olomoucké okamžiky 1989 je koncipována jako kronika či deník událostí jednoho roku. Lokálně se zaměřuje na dění v Olomouci a v tehdejším okrese Olomouc. Fotografie připomenou revoluční dění v Divadle Oldřicha Stibora, okupační stávku studentů Univerzity Palackého, recesistická představení a happeningy, vystoupení osobností kulturního a společenského života či generální stávku 27. listopadu,“ objasňuje autorka výstavy a editorka publikace Štěpánka Bieleszová s tím, že publikace nabídne také fotografie z rodinných archivů, které zachycují běžné události i všední život v tzv. reálném socialismu. 

V pátek bude oslava svobody pokračovat Talk show Davida Hrbka s Karlem Hvížďalou. Rozhovor s respektovaným novinářem a mimo jiné autorem legendární knihy rozhovorů Dálkový výslech s Václavem Havlem, se tentokrát stylově zaměří na jeho jinou knihu – Výslech revolucionářů z roku ’89

K olomoucké sametové revoluci patří také ohrada u Muzea moderního umění, která hrála roli nezávislého mediálního informátora, a proto nemůže scházet ani při oslavách. Na ohradu tehdejší studenti Univerzity Palackého vyvěšovali novinky o aktuálním dění. Pokud máte doma původní artefakty z té doby (plakáty, hesla, informace na cyklostylu), přineste jejich kopie a spolu s lektory MUO z nich udělejte koláž přímo na ohradu. Pokud nic takového nevlastníte, nevadí, lektoři vám předají faksimilie materiálů té doby a pod jejich vedením vytvoříte koláž s použitím scanů z doby před třiceti lety. Podle hesla „Máme holé ruce“ můžete zanechat na ohradě stopy vlastních dlaní. Stačí jen dorazit 17. listopadu mezi 15 a 18 k ohradě.

Noc divadel

Oslavám 30 let svobody se bude věnovat i letošní Noc divadel, do které je již tradičně zapojeno i Muzeum umění. Hned v pátek si pro vás připravilo společně s Post Bellum – Paměť národa Střední Morava a Olivami improshow s názvem Olivy – Nezapomeňme, která bude inspirovaná životními osudy pamětníků z Olomouce a blízkého okolí, jejichž život proťaly dějinné okamžiky 20. století. 

O víkendu se zaměří na nejmladší návštěvníky divadel. V sobotu jim pražská Damúza ukáže, že svět je kulatý a že se točí. Děti se vydají společně s kosmonauty na dobrodružnou cestu galaxií, třeba na svítící planetu nebo planetu z heboučkého plyše! 

V neděli pak se pak děti budou moct nahlédnout do vzduchové laboratoře v podání slovenského Odivo. Jejich inscenace Aero je totiž o vztahu k létání, k pohybu ve vzduchu. Proudění rozhýbává různé materiály. Vzduchové vibrace tvoří hudbu. Přijďte si taky uletět.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 29. 3. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022