Můžete si koupit


Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Olomouckou synagogu připomenou zvuky z míst, kde stála

AKTUALITA | 8. 12. 2017

Přenést prostřednictvím zvuku místo, kde dříve stávala olomoucká synagoga, do Arcidiecézního muzea, si dali za cíl autoři projektu Zvuky šábesu, Hana Lamatová a Marek Šobáň. Chtěli tak vyjádřit symbolické propojení mezi dvěma místy, mezi současností a minulostí, mezi časem všedním a svátečním a hlavně mezi lidmi. Od čtvrtku 7. prosince si sami můžete v salonku Arcidiecézního muzea Olomouc poslechnout, jak se jim to podařilo.

„Snímání zvuků začalo na Palachově náměstí v pátek 10. listopadu v 16:07 hodin, skončilo v sobotu 11. listopadu v 17:15 hodin. Natáčeli jsme právě v době, kdy Židé slaví svátek šabat (šábes),“ vysvětluje vedoucí edukačního oddělení Muzea umění Olomouc Marek Šobáň.

Na nahrávání se vedle tvůrců projektu podílela po výzvě ke spolupráci i veřejnost a výsledná zvuková stopa není nijak upravovaná. „Uslyšíte v ní autentické zvuky z místa v širším centru města, které dnes slouží jako parkoviště. Vedle kapek deště a foukání větru rozeznáte cinkání parkovacího automatu, rozhovory lidí, hluk vycházející z motorů aut, projíždějících tramvají, ale také hudbu z okolních nočních klubů nebo soukromou technopárty odehrávající se přímo mezi auty,“ přibližuje obsah audioinstalace Marek Šobáň.

Návštěvníci výstavy Olomoucká synagoga (1897 - 1939) tak mohou v Arcidiecézním muzeu se sluchátky na uších přemýšlet nad proměnou funkce a významu daného místa z hlediska kulturního a společenského nebo si uvědomit pouhé plynutí lidského bytí. „Pomocí své imaginace se zkuste přenést napříč časem a prostorem,“ radí Marek Šobáň.

Fotogalerie
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Vernisáž
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Neděle | 26. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022