Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Na veletrhu Yarmarok Myru budou i programy MUO 

AKTUALITA: 01 04 2022

Ukrajinské rodiny, které uprchly před ruskou agresí do Olomouce, mohou zapomenout na útrapy války díky solidárním organizacím, jež pro ně připravují nabídky trávení volného času. Nově teď mohou informace čerpat z online databáze na webu Pevnosti poznání. Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také připravuje veletrh příležitostí Yarmarok Myru, který se uskuteční 3. dubna od 9 hodin v Laudonově sále. Představeny tu budou také program Muzea umění.

Rodiny z Ukrajiny se v databázi například dozvědí, jaké existují sportovní kroužky, které galerie a muzea pro ně připravily vstupné zdarma, kde promítají animované filmy, na jakém místě vyměnit a získat oblečení nebo kde se mohou učit českému jazyku. V nabídce je ale také možnost napojení na dětskou lékařku poskytující péči ukrajinským dětem, psychologická intervence, duchovní podpora a další potřebné informace.

„V reakci na příchod tisíců uprchlíků do Olomouce nabídla řada sportovních, kulturních i vzdělávacích organizací aktivity pro děti a rodiny. Aby si každý v komunitě mohl vybrat to, co mu dává smysl, rozhodli jsme se vytvořit praktický a ucelený přehled těchto možností,“ popsala cíl iniciativy Dita Palaščáková z Nadačního fondu Univerzity Palackého. Doplnila, že s partnery zároveň připravili v prostorách Pevnosti poznání jednodenní veletrh, kde se mohou případní zájemci osobně zeptat na všechno, co potřebují vědět. 

„Solidarita Olomoučanů a jejich snaha pomáhat tam, kde je to třeba, je obdivuhodná. I u nás už se hromadí nabídky mnoha neziskových organizací i zájemců ze soukromého sektoru, kteří chtějí nabídnout pomoc, ale třeba nevědí, jak tuto informaci dostat na potřebná místa. To, že vzniká centrální místo, kde se tyto nabídky nemateriální pomoci mohou scházet, je skvělé a my se k jeho vytváření, a hlavně informování o něm, velmi rádi připojíme,“ říká náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská. 

Po zajištění nezbytné prvotní humanitární pomoci totiž následuje potřeba nějak smysluplně vyplnit čas. Nabídka volnočasových aktivit, vzdělávacích i sportovních kroužků nebo komunitních aktivit je proto velice důležitá a má velkou podporu také ze strany města. Shromažďování a administrování této nabídky na jednom místě má význam nejen pro organizace, které pomoc nabízejí, ale zejména pro ukrajinské uprchlíky, kterým takto souhrnně podané informace o možnosti trávení volného času v Olomouci velmi pomohou zorientovat se v životě v novém prostředí. Kromě Statutárního města Olomouc se do iniciativy zapojil také internetový portál GIVT a Filozofická fakulta Univerzity Palackého. 

Pevnost poznání nabízí uprchlíkům z Ukrajiny po předložení víza vstup zdarma, stejně jako vybraná muzea zřizovaná Olomouckým krajem či Muzeum umění Olomouc. To navíc připravilo na každou středu výtvarnou dílnu otevřenou všem rodinám s dětmi., tedy i těm z Ukrajiny. Lektoři jsou návštěvníkům k dispozici vždy mezi 10:00 – 12:00 a 15:00 až 18:00 a vstup na tento program je pro všechny zdarma.

Fotogalerie
Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Tereza Hrubá

Otevřený ateliér!

Foto: MUO/ Tereza Hrubá


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 24. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022