Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Ministr Staněk se zajímal o přípravu SEFO

AKTUALITA | 11. 2. 2019

Ministr kultury Antonín Staněk dnes jednal s vedením Muzea umění Olomouc o aktuální situaci kolem přípravy Středoevropského fóra (SEFO). 

"Řešili jsme postup přípravy prací Středoevropského fóra, tak jak je to v rámci programu Péče o národní kulturní dědictví, čili ptali jsme se v jaké fázi ta situace je," uvedl po jednání ministr Staněk. Vláda letos v lednu tento program schválila a na SEFO v něm vyčlenila téměř 600 milionů korun.

Ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup postupně jedná s Českou komorou architektů, s Národním památkovým ústavem, ministerstvem kultury a dalšími institucemi. „Postupujeme v souladu se zadáním ministra kultury a připravujeme podmínky pro vyhlášení architektonické soutěže na SEFO,“ uvedl ředitel Soukup. "Především jsem však rád, že poprvé po více než deseti letech máme skutečně reálný příslib peněz na stavbu Středoevropského fóra. Během té doby se vystřídalo osm ministrů kultury a nyní se to i zásluhou ministra Staňka podařilo." 

Středoevropského fórum Olomouc je projekt, jehož cílem je zachytit poválečný vývoj ve výtvarném umění v regionu střední Evropy. Součástí myšlenky oceněné ministry kultury zemí V4 v roce 2018 je stavba nové budovy v proluce vedle stávajícího Muzea moderního umění. Podle původního záměru zde měl stát návrh architekta Jana Šépky, ale nový ministr kultury Antonín Staněk vyzval v září 2018 na vernisáži výstavy Rozlomená doba vedení Muzea umění Olomouc, aby na návrh budovy vypsalo soutěž. „Architektonická soutěž je realizovatelná, může proběhnout, a dokonce máme na ni i finanční prostředky,“ uvedl mimo jiné ministr Staněk při vernisáži.

Péče o národní kulturní dědictví je program zaměřený na významné investiční projekty v oblasti kultury, mezi něž patří například obnova pražské Invalidovny, vybudování Muzea železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží v Praze nebo také stavba Středoevropského fóra Olomouc. Vláda na tyto projekty přislíbila celkem 7,873 miliardy korun.

Foto: MUO / Tereza Hrubá

Fotogalerie
Ministr v MUO

Ministr kultury Antonín Staněk přichází do Muzea umění Olomouc

V ředitelně

Ředitel MUO Michal Soukup vítá ministra kultury Antonína Staňka a jeho doprovod

Jednání o SEFO
Zástupci ministerstva kultury a MUO
Jednání o SEFO
Zástupci ministerstva kultury a MUO

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 28. 2. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022