Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Van Dyckův Karel I. bude do poloviny dubna v Londýně

AKTUALITA | 28. 3. 2018 

Jeden z klenotů obrazové sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů, obraz Anglický král Karel I. a jeho žena Henrietta Marie od Anthonise van Dycka (1599–1641) je v současnosti zapůjčen na prestižní přehlídku v londýnské Royal Academy of Arts.

Výstava odkrývá sběratelské aktivity a povahu uměleckých předmětů, které shromáždil anglický král Karel I. Jeho sbírka byla ve své době jednou z nejcennějších v Evropě a obsahovala díla věhlasných umělců jako byli Tizian, Holbein, Mantegna či Dürer ale také jeho současníků Petra Pavla Rubense či králova dvorního malíře Anthonise van Dycka.

Po revoltě a popravě krále v lednu 1649 byla jeho sbírka rozprodána v aukcích. Kroměřížský obraz získali obchodníci s uměním bratři Imstenraedové a v roce 1673 jej společně s množstvím jiných obrazů prodali olomouckému biskupovi Karlovi z Lichtensteinu-Castelcorna. 

Výstava vůbec poprvé v historii znovu shromáždila část nejcennějších pokladů královy sbírky a představila je veřejnosti jako ucelený soubor. Kroměřížský portrét má v příběhu van Dyckova působení na anglickém královském dvoře zvláštní místo. Je to jeden z vůbec prvních obrazů, které Anthonis pro Karla I. namaloval a zároveň je to obraz, který byl určený do privátních místností královnina paláce. Není proto prvoplánově reprezentativní, ale skrývá v sobě i zvěst radostné lásky královského páru.

Charles I: King and Collector
Royal Academy of Arts
27. ledna – 15. dubna 2018

Fotogalerie
Anthonis van Dyck

Anglický král Karel I. a jeho žena Henrietta Marie 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 28. 2. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022