Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Jindřich Štreit vystavuje v Číně

AKTUALITA | 5. 6. 2017

Čínské publikum si může od pondělí 5. června v Ningbu u Šanghaje prohlédnout výběr nejznámějších fotografií Jindřicha Štreita z cyklu Vesnice je svět (1978 – 1989) včetně dvacetimetrového pásu se sto sedmdesáti šesti fotografiemi, který je od loňského roku součástí sbírkového fondu Muzea umění Olomouc. Od pátku 9. června se pak na Štreitovy fotografie mohou těšit milovníci umění i v hlavním městě Číny - Pekingu, a to přímo na Ambasádě České republiky.

„Fotografický cyklus Vesnice je svět vznikal nepřetržitě od roku 1978 až do nedávné současnosti. Podobně jako jinému věhlasnému fotografovi Josefu Sudkovi stačil pohled z okna ateliéru, aby vytvořil fotografie, které nadchly diváky po celém světě, i Štreit nás svými fotografiemi přesvědčil o tom, že velké téma není třeba hledat daleko a že pro autora není rozhodující, čím je a kde žije. Jeho téma navíc není lokální, naopak všeobecně a lidsky srozumitelné,” popisuje dílo Jindřicha Štreita Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc.

Právě ona společně s Vladimírem Birgusem z opavského Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity se na přípravě náročné výstavy podílela. „Tyto fotografie byly v podobě dvacetimetrového pásu z térového papíru hustě pokrytého sto sedmdesáti šesti fotografiemi představeny už v loňském roce na výstavě v Olomouci,“ připomíná Štěpánka Bieleszová. Muzeum umění tehdy vystavilo při příležitosti autorových sedmdesátin více než dvě stě fotografií, přičemž zhruba polovina z nich dosud nebyla publikovaná. Obří role totiž byla téměř třicet let schovaná ve Štreitově fotokomoře. Autor po skončení výstavy tento exponát muzeu daroval.

Velký úspěch zaznamenala tato výstava také loni na podzim v polských Katovicích. 

Fotogalerie
Jindřich Štreit vystavuje v Číně

Na české ambasádě v Pekingu začne výstava Štreitových fotografií v pátek 9. června.

V Olomouci tato výstava proběhla už loni

Na dvacetimetrovém pásu bylo sto sedmdesát šest fotek.

Jindřich Štreit představil svá díla také v Polsku

Po olomouckém úspěchu představil Jindřich Štreit svá díla také v polských Katowicích.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 27. 3. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022