Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Jindřich Štreit se stěhuje do Katovic

AKTUALITA | 24. 10. 2016

Do polských Katovic se přestěhuje výstava Jindřicha Štreita (Ne)známé fotografie 1978–1989, která v Muzeu umění Olomouc bude naposledy k vidění v neděli 30. října. Ve Štreitových snímcích se zrcadlí lidskost a srdečnost.

Výstavu muzeum uspořádalo ke Štreitovým sedmdesátinám. Je na ní zastoupeno na dvě stě fotografií, z nichž asi polovina dosud nebyla nikdy vystavena. „Autor je uchovával několik desetiletí ve svém archivu na Sovinci,“ objasnila kurátorka Štěpánka Bieleszová. 

Neznámé fotografie společně vybírali z asi pěti stovek zvětšenin. „Probírali jsme jednu po druhé a dlouze diskutovali, které z nich vystavíme,“ řekl Štreit. Výsledný výběr má podle něj až intimní charakter. „Většina je tematicky zaměřená na rodiny, domácnosti, děti, na obyčejné, každodenní situace. A důležitou roli v nich taky hraje Olomouc. Až mě překvapilo, kolik mám fotografií s olomouckými motivy,“ přiznal světoznámý fotograf. 

Specifický byl i dvacetimetrový pás černého papíru hustě pokrytého celkem 176 fotografiemi z cyklu Vesnice je svět. Obří role byla téměř třicet let schovaná ve Štreitově fotokomoře. „Z autorových vzpomínek jsem věděla, že někde existuje. Když jsme ji v únoru poprvé v muzeu rozbalili, bylo to pro mě velké překvapení. Některé fotografie patří mezi ikony jeho tvorby, jiné jsou skutečně neznámé,“ uvedla Bieleszová. Tato role ale do Polska neodjela, má o ní zájem česká ambasáda v Pekingu.

Mezi snímky vystavenými v Katovicích je i ta, kterou náhodou objevila v publikaci vydané k výstavě Táňa Holaňová, která žije ve Spojených státech a byla v Česku na prázdninách. „Narazila jsem tam na maminku a o kousek dál na fotku z osmdesátého pátého roku, byl na ní tatínek, kterého jsem vlastně v životě moc neviděla, umřel, když mi bylo jedenáct. To člověka položí,“ popsala neuvěřitelné „setkání“ Holaňová. 

Na celém projektu, vzhledem k jeho náročnosti, spolupracovali odborníci Muzea umění Olomouc a Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě v čele s jeho vedoucím, profesorem Vladimírem Birgusem. Polskou výstavu organizuje ZPAF – Spolek polských uměleckých fotografů. Vernisáž se koná 2. listopadu.

Štreitovy fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně, Národní galerie umění ve Washingtonu, Muzea fotografie v Tokiu a dalších věhlasných institucích. Tvorbu představil na více než 1200 samostatných výstavách a zúčastnil se celé řady skupinových výstav doma i v zahraničí. 

Fotogalerie
Výstava (Ne)známé fotografie 1978-1989.

Táňa Holaňová s fotografií svého otce.

Výstava (Ne)známé fotografie 1978-1989.

Foto: Zdeněk Sodoma

Výstava (Ne)známé fotografie 1978-1989.

Foto: Zdeněk Sodoma

Video

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 17. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022