Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Hortus Magicus nabídne barokní víkend plný zábavy

AKTUALITA | 6. 8. 2019

Obnovené premiéry barokních oper, divadlo, dobové kostýmy, floristická představení, hry, dobré jídlo, program pro děti i barokní ohňostroj – to bude letošní festival Hortus Magicus. Kroměřížskou Květnou zahradu vrátí do 17. století od zítřka až do neděle.

Více informací včetně vstupného najdete ZDE

„Program bude opravdu bohatý a na své si přijdou hudební nadšenci vyhledávající autentickou interpretaci barokní hudby a barokního divadla, milovníci floristiky i rodiny s dětmi,“ slibuje organizátor festivalu Karel Valenta.

Zhoupnout se na největší houpačce, třeba v barokním kostýmu 

Velkou novinkou a atrakcí letošního ročníku festivalu bude obří barokní houpačka, která vznikla speciálně pro Květnou zahradu. „Ta samozřejmě nebude jen na koukání, ale zhoupnout se na ní bude moct každý,“ říká Valenta s tím, že křest houpačky se koná zítra ve 12 hodin. Zábavu pro rodiny s dětmi slibují i kuželky, osvěžení vodními tryskami, hledání cesty v bludišti keřů nebo také matematické příklady.

„Návštěvníci si budou moct prohlédnout krásy Květné zahrady pomocí obřího kaleidoskopu a díky umělecké instalaci Václava Ciglera a Michala Motyčky ocenit průhled téměř nekončící kolonádou. Samozřejmostí je také půjčovna barokních kostýmů – nabídne unikátní kolekci desítek kostýmů a doplňků nejen dámských a pánských, ale také dětských, které zpříjemní festivalový program nejedné princezně. Vše bude přehledně uspořádáno a připraveno u Ptáčnice po celý víkend,“ vyjmenovává Valenta. 

Pro rodiny s dětmi jsou připraveny také hry, jejichž inspirací bude nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Ilustrace z ní najdou děti v Palmovém skleníku. Z knihy se bude také číst na místech v zahradě, kde se příběh odehrává. Hlavního hrdinu příběhu Roberta přenesly stromy do barokního období. Totéž může zažít každý návštěvník festivalu barokní kultury Hortus Magicus.

Zaposlouchejte se do hudby ze 17. století

Hudební složka letošního ročníku je téměř výhradně zaměřena na novodobé světové premiéry děl zachovaných v kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. V centru pozornosti stojí dílo Pavla Josefa Vejvanovského. „Ten je v očích veřejnosti stále vnímán jako biskupův kapelník a trubač. Jeho dosud neznámé duchovní skladby ve francouzském stylu na závěrečném koncertu nově provede Czech Ensemble Baroque Romana Válka,“ přibližuje hudební dramaturg festivalu Tomáš Hanzlík.

Další významnou sbírkou kroměřížského archivu je soubor duchovních děl vídeňského dvorního skladatele Pietra Andrei Zianiho. Ty zazní souborně na zahajovacím koncertě v podání souboru Societas incognitorum Eduarda Tomaštíka. Sobotní operní večer bude věnován premiéře Zianiho opeře L’Elice, k níž se právě v Kroměříži dochovala unikátní partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera.

Triové sonáty od Zianiho, Vejvanovského, Bertaliho a jiných pak zazní v premiérách v podání Castelcorn Ensemble z Francie.

„Letos si připomínáme také dvojité výročí Carla Ditterse z Dittersdorfu a rozhodli jsme pro novodobé provedení vokálně instrumentálního monumentu serenaty Il tribunale di Giove z roku 1774, jejíž partitura je dochovaná v Londýně. V kroměřížském archivu je uložena také pozůstalost po Josefu Antonínu Štěpánovi (učiteli klavíru dětí císařovny Marie Terezie), z níž jsme pro letošní uvedení v zahradách vybrali cembalový koncert Cdur. Tyto skladby provede Ensemble Damian s Tomášem Hanzlíkem, který je hudebním dramaturgem festivalu a zároveň editorem všech skladeb,“ říká Jitka Korpasová z organizačního týmu festivalu.

Přivonět, obdivovat a něco se naučit

Atmosféru baroka přiblíží také Květná zahrada slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů. Mladí floristé ve svých uměleckých dílech zachytí a ztvární alegorie příběhů, které se tematicky prolínají nejen letošním ročníkem festivalu, ale Květnou zahradou jako takovou. 

Ve formě florálních objektů najdou své místo opět sochy čtyř lovců u Králičího kopce, ztvárněné jako alegorie čtyř světadílů. Bohatá květinová výzdoba bude provázet návštěvníky také v prostorách historických interiérů a barokních divadelních scén. Součástí stálého programu festivalu bude i aranžérská dílna, v níž se zájemci pod vedením floristů mohou stát spolutvůrci květinové výzdoby.

Fotogalerie
Hortus Magicus 2019
Hortus Magicus 2019
Hortus Magicus 2019
Hortus Magicus 2019

Návštěvníci festivalu se mohou těšit na barokní hudbu.

Hortus Magicus 2019

Připraveny budou dobové kostýmy.

Hortus Magicus 2019

Chybět nebudou ani divadelní představení.

Hortus Magicus 2019

Na milovníky květin budou čekat naši nejlepší floristé.

Hortus Magicus 2019

To vše umocní nádherné prostředí Květné zahrady.

Hortus Magicus 2019

Vrcholem festivalu budou obnovené premiéry barokních oper.

Hortus Magicus 2019
Hortus Magicus 2019

Barokní houpačka bude slavnostně pokřtěna už v pátek ve 12 hodin.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Pátek | 19. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022