Můžete si koupit

Civilizované iluze / Fotografická sbírka Muzea umění Olomouc

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Fotografie z olomoucké sbírky viděli v Dubaji

AKTUALITA | 18. 5. 2016

Více než desítka fotografií ze sbírky Muzea umění se objevila v katalogu a na výstavě Dubai Photo Exhibition s tématem Evropská fotografie 20. a 21. století. Jako jediní reprezentovali naši zemi Josef Sudek, František Drtikol a Miroslav Hák.

„Z díla Miroslava Háka jsou to snímky z poloviny čtyřicátých let minulého století přibližující válečnou atmosféru. Od Josefa Sudka vynikla především jeho zátiší reflektující skličující společenskou atmosféru stalinistických padesátých let. Dílo Františka Drtikola pak je pro mnohé zahraniční diváky synonymem české fotografie, proto jsme vybrali jednu mnoha z jeho variací stylizované lidské figury,“ objasnila kurátorka sbírky fotografie Štěpánka Bieleszová.

Dubajská výstava měla 18 kurátorů, společnou českou a maďarskou expozici připravil Károly Kincses. „Fotografie, které byly od března prezentovány v Dubaji, poskytly přehled vývoje ve středoevropské fotografii, stejně jako reflexi společenských změn, během kterých fotografie vznikly,“ popsal Kincses. Muzeum umění si pro tuto příležitost vytypoval jako jediné v Česku, jelikož vlastní nejvýznamnější fotografická díla.

Výstava v Dubaji představila necelou desítku evropských zemí. Svých charakterem podle Bieleszové připomíná fotografický festival v Arles nebo Měsíc fotografie v Paříži.

Více o Dubai Photo Exhibition ZDE.

Fotogalerie
František Drtikol, bez názvu (Figurka), nedatováno
Josef Sudek, Mušle (1953)
Josef Sudef, Sklenice (nedatováno)
Josef Sudek, Kompozice (nedatováno)
Miroslav Hák

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022