Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Díla ze sbírek MUO se v roce 2018 vydají do Francie, Německa i na Slovensko

AKTUALITA | 15. 12. 2017

Bretaň, Bratislava, Frankfurt nad Mohanem, ale i Brno, Cheb nebo Ostrava, tam všude budou v roce 2018 obdivovat díla ze sbírek Muzea umění Olomouc. Návštěvníci tamějších galerií se mohou těšit na Jana Zrzavého, Cyrila Galláta, Emila Fillu, Zykmunda Sidorowicze nebo Jožku Uprku.

„Zatím připravujeme zhruba osm výpůjčních projektů, ale to určitě nebude pro rok 2018 konečné číslo,“ říká Vladimír Pospíšil, správce sbírek obrazů a plastik MUO.

Hned tři obrazy poputují až do Francie, tamější Musée départemental breton v Quimperu totiž připravuje výstavu zaměřenou na české autory - Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani 1850-1950. Z olomouckých sbírek obohatí francouzskou výstavu dva obrazy Jana Zrzavého Skalnatý přístav a Kalvárie v Locronan II a také Bretoňky z dílny Cyrila Galláta.

„Dalším dílem z našich sbírek, které zapůjčíme letos do zahraničí, je Pulzující rytmus - kinetický a světelný objekt od Milana Dobeše. Toho diváci uvidí ve Frankfurtu nad Mohanem v Museum Giersch der Goethe Universität,“ prozrazuje Vladimír Pospíšil.

Třetí zahraniční zápůjčka bude směřovat do Slovenské národní galerie, kde chystají v rámci projektu Made in Czechoslovakia věnovanému stému výročí vzniku Československa výstavu Filla/Fulla. Osud umelca. Ta přiblíží tvorbu dvou klasiků českého a slovenského moderního umění Emila Filly a Ľudovíta Fully. „Momentálně ještě upřesňujeme, která Fillova díla půjčíme na Slovensko,“ popisuje Vladimír Pospíšil jednání se slovenskou stranou.

Do českých luhů a hájů

Muzeum umění Olomouc spolupracuje samozřejmě i s tuzemskými muzei a galeriemi. Například Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravuje výstavu Můj milý (Výtvarníci z okruhu Zdenky Braunerové). „Tam zapůjčíme tři obrazy, dva od Antonína Chittussiho (Trója – krajina, Krajina ve Fontainebleau) a Pouť u sv. Antoníčka od Jožky Uprky,“ vyjmenovává Pospíšil.

Na výstavu Západočeské galérie v Plzni Čas, čas, čas… v umění 19. století pak MUO pošle Podzimní krajinu od Zykmunda Sidorowicze. Ostravskou výstavu Norbert Grund obohatí dvě díla tohoto autora z olomouckých sbírek – Objetí v přístavu a Galantní rokoková scéna

Návštěvníci Muzea města Brna se pak mohou těšit na výstavu Atol a putující slunce. Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem. „Z našich sbírek tam bude Navrátilův Hrnčíř a připomenout musím i výstavu Per diplomka ad astra. Diplomové práce na Akademii výtvarných umění v Praze 1969 – 1989 v Galerii výtvarného umění v Chebu, kam posíláme Sedící figuru a Sedící figuru se zdviženou rukou od Miloše Cvacha,“ doplňuje Vladimír Pospíšil.

Fotogalerie
Milan Dobeš

Pulzující rytmus

Jan Zrzavý

Kalvárie v Locronan II.

Jan Zrzavý

Skalnatý přístav

Jožka Uprka

Pouť u sv. Antoníčka 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 18. 4. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022