Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Databáze jako východisko pro publikaci sbírek

AKTUALITA | 1. 10. 2015

Dvě desítky odborníků se včera sešly v Muzeu umění, aby na workshopu CEAD (Central European Art Database) diskutovali o editaci dat kulturně-historické a umělecko-historické povahy. Mezi přednášejícími byli zastoupeni kurátoři od Prahy až po Košice.

Podle olomoucké kurátorky Barbory Kundračíkové bylo cílem i posílení komunity, která se zabývá sbírkovým provozem muzeí. „Archivace, databáze a digitalizace uměleckých děl probíhá v každém muzeu, ale na různé úrovni,“ vysvětlila Kundračíková. Za velká témata považuje výběr děl a autorů, použité technické prostředky ale i pedagogický dopad.

„Program směřoval od teoretického k praktickému, což bylo přínosné,“ zhodnotil workshop Michal Čudrnák ze Slovenské národní galerie. Sám na něm představil Web umění. „Zpřístupňuje na internetu sbírky slovenských galerií a svým způsobem je v mnohém podobný s projektem Muzea umění CEAD. Sbírkotvorná databáze je na Slovensku jen jedna a na základě vyhlášky do ní musí všechny galerie přispívat. Tuto databázi spravujeme a data využíváme k publikaci na internetu. Naší ambicí je dát vše na webu k dispozici zdarma,“ popsal Čudrnák.

Součástí včerejšího programu byla také přednáška Jany Šindelové, Michala Motyčky a renomovaného sklářského výtvarníka Václava Ciglera pořádaná ve spolupráci s Univerzitou Palackého.

CEAD se snaží prostřednictvím profilů stěžejních uměleckých osobností ze zemí visegrádské čtyřky postihnout obecné aspekty časoprostoru střední Evropy po roce 1945. Je také platformou pro prezentaci základního vědeckého výzkumu a kvalitativní analýzu společensko-historických východisek umění s přesahem do současnosti. Databáze je přístupná na adrese www.cead.space. 

Na workshop s tématem Databáze jako prostředí by měla na jaře příštího roku navázat odborná konference.

Fotogalerie
Workshop CEAD

Kurátorka Barbora Kundračíková.
Foto: Tereza Hrubá

Workshop CEAD

Foto: Tereza Hrubá

Workshop CEAD

Jana Orlová/Artlist
Foto: Tereza Hrubá

Workshop CEAD

Igor Rjabinin a Michal Čudrnák/Slovenská národná galeria
Foto: Tereza Hrubá

Workshop CEAD

Přednáška Václava Ciglera.
Foto: Tereza Hrubá

Workshop CEAD

Přednáška Václava Ciglera.
Foto: Tereza Hrubá


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 29. 2. 2024

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022