Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Bydleli jste v Hotelovém domě? Hledáme pamětníky

AKTUALITA | 18. 11. 2015

Bydleli jste v 60. a 70. letech v olomouckém Hotelovém domě? A podělili byste se o vzpomínky na život v tomto nejvýznamnějším objektu tzv. kolektivního bydlení ve městě? Vaši pomoc by uvítalo Muzeum umění Olomouc, které připravuje výstavu o kolektivních domech a konceptu kolektivního bydlení a právě vzpomínky konkrétních obyvatel budou její podstatnou součástí.

Obytný dům hotelového typu přezdívaný „Hotelák“ byl postaven v letech 1959-1962 podle návrhu architektů Tomáše Černouška, Karla Doláka a Jiřího Zrotala. Objekt, jehož podoba je výtvarně inspirovaná tzv. bruselským stylem, nabízel 154 dvoulůžkových buněk pro bezdětné páry a 30 čtyřlůžkových buněk pro svobodné. „Jídelní a obytné křídlo budovy doplňovala skromná čítárna, klubovny, dílny, úložné prostory a solární lázně na střeše,“ připomněla historička architektury Klára Jeništová, která se podílí na přípravě výstavy o kolektivním bydlení v tehdejším Československu. „Budeme se snažit divákům zprostředkovat téma, které patřilo v tuzemské veřejné debatě nad architekturou 20. století k těm nejdiskutovanějším, přestože samotný počet realizovaných projektů kolektivního bydlení by dohromady dal jen několik desítek. Svou roli v diskuzi hráli nejen architekti, ale i politici, sociologové, ekonomové, podnikatelé a v neposlední řadě i aktivisté ženského hnutí. Cesty k hledání ideálu byly rozličné, stejně jako dosažené výsledky, které chceme na výstavě prezentovat,“ přiblížila výstavu, která má být v olomouckém Muzeu moderního umění v jarních měsících roku 2017. 

Prezentace kolektivního bydlení by nebyla kompletní, kdyby neobsahovala zkušenosti konkrétních obyvatel domů. Proto Muzeum umění žádá pamětníky života v Hotelovém domě v 60. a 70. letech, aby se o své vzpomínky, zážitky a fotografie podělili. Budete-li ochotní tomuto výstavními projektu pomoci, kontaktujte kurátorku Kláru Jeništovou (jenistova@olmuart.cz, tel. 585 514 211).

Fotogalerie
Hotelový dům

Foto archiv

Hotelový dům

Foto archiv

Hotelový dům

Foto archiv

Hotelový dům

Foto archiv

Hotelový dům

Foto archiv


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pátek | 24. 3. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022