Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Bilance – kniha a výstava o umění ve veřejném prostoru

AKTUALITA | 17. 1. 2017

Vernisáž výstavy a představení stejnojmenné knihy se odehrály na sklonku minulého týdne v Divadle hudby. Bilance. Umění ve veřejném prostoru Olomouce v letech 1945–1989 bude k vidění do 12. února a jako publikace k zakoupení na běžném knižním trhu.

Výstavu zahájili autoři knihy Jan Jeništa, Václav Dvořák a Martina Mertová. Proslov ale měl i ředitel Muzea umění Michal Soukup, který připomněl, že modely soch jsou často zastoupeny ve sbírkách muzea. Koneckonců na výstavě je ve vitríně také model Házenkářky – tedy jedné z figurek olomouckého orloje. 

Mezi přítomnými nechyběl ani emeritní ředitel Pavel Zatloukal anebo architekti Ladislav Pospíšil či Petr Brauner.

Výstava zaujímá v Divadle hudby kavárnu i galerii. „Galerijní část tvoří hlavně časová osa s přiřazenými fotografiemi. Je tam krásně vidět kvantitativní rovina, jak postupně produkce rostla nebo klesala v jednotlivých letech,“ uvedl vedoucí Divadla hudby Alexandr Jeništa. Část výstavy v kavárně je rozdělena, stejně jako kniha, podle olomouckých lokalit a urbanistických celků.

Výstava doprovází nově vydanou knihu o výtvarných objektech na území města Olomouce, vzniklých po druhé světové válce. Publikace přináší první takto rozsáhlý soupis děl a jejich autorů včetně lokalizace v přehledných mapách. Nechybějí v ní sochy, mozaiky, fontány, nástěnné plastiky, reliéfy a dekorace včetně již zaniklých objektů. Kmotry knihy se na vernisáži stali Rostislav Švácha a Anežka Šimková.

Komentovaná prohlídka výstavy s autory publikace na programu 2. února.

Foto: Tereza Hrubá

Fotogalerie
Časová osa
Časová osa
Časová osa
Ředitel Michal Soukup
Vernisáž
Martina Mertová
Jan Jeništa
Václav Dvořák
Emeritní ředitel Pavel Zatloukal
Vernisáž
Křest publikace

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Neděle | 2. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022